Izrael prowadzi kampanię głodową przeciwko Palestyńczykom, mówi ekspert ONZ

Świat

Na zdjęciu widać manifestację, wielki tłum i flagę Palestyny

Matt Hrkac from Geelong / Melbourne, Australia, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Ekspert ONZ, Michael Fakhri, w swoim wystąpieniu przed Radą Praw Człowieka oświadczył, że Izrael z premedytacją dopuszcza się dewastacji systemu żywnościowego w Gazie, będącej częścią szerszej "kampanii głodowej" skierowanej bezpośrednio przeciwko ludności cywilnej Strefy.

Fakhri ostro skrytykował działania Organu ONZ ds. Praw Człowieka, zarzucając mu zaniedbanie dalszych działań wobec Izraela oraz jego polityki. Obrazy głodu w Gazie są nie do zniesienia, a wasza bierność jest absolutnie nie do zaakceptowania — podkreślił.



W trakcie swojego przemówienia przed Radą Fakhri zaznaczył, że Izrael "systematycznie niszczy system żywnościowy w Gazie" i "rozpoczął kampanię głodową przeciwko narodowi palestyńskiemu w Gazie".

Fakhri szczególnie zwrócił uwagę na izraelskie ataki skierowane przeciwko małym rybakom, którzy utrzymują się z niewielkiej działalności. Izraelskie siły uniemożliwiają im dostęp do morza, a także niszczą ich łodzie i szałasy. Według jego relacji, od 7 października zniszczono około 80% rybołówstwa w Gazie, a główny port miasta pozostał bez jednej jednostki pływającej.

Przeciwko zarzutom, co jasne, wystąpiła przedstawicielka państwa Izrael, stanowczo odrzucając oskarżenia jako „rażące kłamstwa”. „Izrael całkowicie odrzuca zarzuty, że wykorzystuje głód jako narzędzie wojny” – powiedziała radzie, po czym wyszła w proteście.

Jak zauważają komentatorzy, stwierdzenia dotyczące wykorzystania głodu przez Izrael jako narzędzia wojny nie powinny dziwić nikogo, kto zna historię konfliktu izraelsko-palestyńskiego, z jego skalą zbrodni oraz charakterem działań Izraela. Państwo to, powstałe na terenach zamieszkanych przez Palestyńczyków, narzuciło swoją hegemonię wbrew woli miejscowej ludności, otwarcie przeciwstawiając się im poprzez akty przemocy i wysiedleń.



Tragedia Palestyńczyków

Poprzez tłumienie kolejnych powstań narodowych Izrael uzyskał kontrolę nad większością obszarów dawnej Palestyny, relegując Palestyńczyków do roli obywateli drugiej kategorii. Wprowadził część z nich do strefy Gazy, izolując ją i tworząc rodzaj getta.

Gaza została niemal całkowicie odcięta od świata — izraelskie władze wzniosły płot na jej granicy, uniemożliwiając opuszczanie strefy, ograniczały przepływ żywności, lekarstw, paliwa i innych niezbędnych towarów. Siły Izraela regularnie przeprowadzały ataki i bombardowania wymierzone w ludność cywilną Gazy, niszcząc osiedla, mieszkania i szpitale, co prowadziło do tragicznego kryzysu humanitarnego. Głód towarzyszył Palestyńczykom od lat i był wykorzystywany jako narzędzie ich upokarzania i tłumienia.

Wraz z rozpoczęciem przez Izrael pełnoskalowej inwazji na Strefę Gazy kryzys żywieniowy radykalnie się zaostrzył. Dziś — po 5 miesiącach bombardowań i najazdów, w warunkach blokowania przez izraelski rząd międzynarodowej pomocy humanitarnej oraz torpedowania przez USA i Izrael propozycji zawieszenia broni — trwa największa w historii Palestyny klęska głodu.

Jak mówi Christian Lindmeier z WHO „Ludzie są tak zdesperowani przez brak wody, jedzenia, jakichkolwiek zapasów, że ryzykują swoje życie, by zdobyć cokolwiek dla siebie i dzieci. To jest prawdziwy dramat, prawdziwa katastrofa”.

Czytelniku! Nie przegap naszego następnego artykułu

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


3 Komentarzy

wacuś emigrant Gość

2024-03-13 09:06

Kiedyś w przyszłości, będą przyjeżdżały do Gazy wycieczki szkolne z różnych Krajów Świata, żeby wpajać dzieciom pamięć o zbrodniach popełnionych na Narodzie Palestyńskim.

zero.bog Gość

2024-03-13 08:12

Nie da rady. Komentarze nie przechodzą! Ale - ... spróbuję kopnąć w Putina. Zobaczymy czy to działa.

zero.bog Gość

2024-03-13 07:51

Ciekawe, czy wzorem Obozu Auschwitz powstanie gdzieś Muzeum Zbrodni Żydowskich?