Izraelska armia atakuje Zachodni Brzeg. Przygotowania do osadnictwa

Wojsko izraelskie / Wikimedia Commons

Jak donoszą źródła portalu The New Arab, we wtorek około północy siły izraelskie zaatakowały wschodni region miasta Nablus na północnym Zachodnim Brzegu, co jest elementem przygotowań do planowanego wejścia osadników. Główne natarcie izraelscy żołnierze poprowadzili w pobliżu grobowca Józefa, niedaleko Balata, gdzie doszło do starć między wojskiem a mieszkańcami miasta, w tym miejscową młodzieżą, nie po raz pierwszy zmuszoną do walki.

Mieszkańcy miasta stawili opór izraelskim żołnierzom rozmieszczonym wokół grobowca a także pojazdom opancerzonym próbującym dostać się w jego okolice. By utrudnić im dojazd rozlewali na ulicach olej, atakowali pojazdy rzucając kamieniami i koktajlami Mołotowa. Bojownicy ruchu oporu w kilku dzielnicach dla uchodźców prowadzili także wymianę ognia z żołnierzami izraelskiej armii. Palestyńska grupa „Jama Lwów”, biorąca udział w walkach, podała w oświadczeniu, że „Gdy siły okupacyjne szturmowały wschodni obszar Nablus, stawiała im opór przy użyciu wyprodukowanych lokalnie kul i kanistrów”.

W trakcie walk tylko w pierwszych godzinach rannych zostało kilkadziesiąt osób - jak podał Dyrektor Departamentu Pogotowia Ratunkowego Palestyńskiego Czerwonego Półksiężyca w Nablusie, Ahmen Jibril ,,Jeden młody mężczyzna został ranny po tym, jak został przejechany przez izraelski pojazd wojskowy. Innemu złamano nogę po trafieniu bombą z gazem łzawiącym”. 6 kolejnych Palestyńczyków zostało rannych po trafieniu metalowymi kulami pokrytymi gumą, a 35 innych gazem łzawiącym. Izraelska armia, przy użyciu bomb z gazem łzawiącym, zaatakowała także ekipy prasowe które relacjonowały szturm na wschodni region miasta. Izraelscy żołnierze najechali i przeszukali wiele domów oraz uprowadzili jednego z młodych Palestyńczyków.

Działania zbrojne w Nablusie i jego okolicach prowadzone były przez Izrael od wielu dziesięcioleci - ponownie zaostrzyły się od początku 2022 roku, gdy nasiliły się starcia między Palestyńczykami a izraelskimi osadnikami, wybuchające w dużej części właśnie w okolicach grobowca Józefa, ważnego dla Palestyńczyków miejsca kultu. Szacuje się, że od początku 2023 roku siły izraelskie zabiły co najmniej 15 Palestyńczyków.

Najbliższe miesiące pokażą, czy nasilone ataki armii Izraela w pobliżu Nablusu, Ya’Bad i zaostrzające się prześladowania Palestyńczyków wyznaczą początek pełnoskalowej inwazji na Zachodni Brzeg, którego aneksja jest jednym z postulatów nowej, skrajnie syjonistycznej koalicji Natenjahu.

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.