Izraelskie Siły Okupacyjne aresztowały tysiące obywateli Palestyny w 2022 roku

Świat

hosny_salah / Pixabay

Od samego początku istnienia Izrael był w stanie konfliktu z lokalną populacją arabską. Konflikty wyrastały na polu religijnym, etnicznym a także rasowym - postępująca kolonizacja Palestyny przez Izrael przynosiła tysiące ofiar, a setki tysięcy musiały uciekać ze swoich domów. Obecnie, w strefie Gazy istnieje podział etniczny dróg, ograniczanie poruszania się arabskiej ludności i masowe wysiedlanie, w połączeniu z nierzadkim brakiem podstawowych środków do życia. Jak sytuacja wygląda obecnie?

Portal The New Arab donosi, że władze Izraela aresztowały w 2022 roku siedem tysięcy ludzi, z czego 164 kobiety i 865 dzieci, w tym 142 osoby poniżej 12 roku życia, a także 410 z aresztowanych trafiło do aresztu ze względu na działalność internetową, m.in. za wpisy na portalu Facebook. W samej strefie Gazy 108 osób zostało aresztowanych, w tym 63 rybaków i 34 osoby, które rzekomo próbowały przekroczyć granicę między Palestyną i Izraelem.

Sami aresztowani mieli nie mieć postawionych zarzutów związanych z popełnieniem przestępstwa oraz nie byli postawieni przed sądem, trafiając na kilka miesięcy do aresztu bez wyroku czy procesu. Same kary grzywny dały Izraelowi przychód rzędu 140,000 dolarów amerykańskich w roku 2022.

Działania Izraela w Palestynie nieustannie chłoną ofiary, z rokiem 2022 będącym “najbardziej śmiertelnym rokiem dla Palestyńczyków w ciągu dekady” według raportu ONZ. 125 osób zostało zabitych przez izraelskie służby i siły zbrojne, między innymi Shireen Abu Akleh, dziennikarka portalu Al Jazeera, która zginęła w strefie, gdzie miało dochodzić do walk między palestyńskimi partyzantami i armią Izraela.

Dziennikarze z Al Jazeery donoszą, że nie było tam żadnych bojowników, a atak na prasę był celowy. Nie jest to jednakże odosobniony przypadek w kraju, gdzie cywili używa się jako żywych tarcz. Abdallah Abu Rahmah aresztowany został w 2009 roku za “organizację i udział w nielegalnych demonstracjach” oraz zarzucone mu zostało zbieranie pustych magazynków do karabinu M16, co nie zostało udowodnione.

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.