Jak żyje kot w Japonii?

Publicystyka

Figurka kota

Tekst autorstwa: Ryszard Kalinowski

W Japonii nie tylko panuje kult tego zwierzęcia, ale to również kraj, w którym przypada największa ilość kotów na jednego mieszkańca. Dziś (22 lutego) przypada w Japonii Dzień Kota. Z tej okazji przyjrzymy się, jak się mają puszyści przyjaciele w kraju kwitnącej wiśni.

W Japonii nie tylko panuje kult tego zwierzęcia, ale to również kraj, w którym przypada największa ilość kotów na jednego mieszkańca. Dziś (22 lutego) przypada w Japonii Dzień Kota. Z tej okazji przyjrzymy się, jak się mają puszyści przyjaciele w kraju kwitnącej wiśni.

Maneki neko

Kot po japońsku to neko. Jest wiele teorii wyjaśniających pochodzenie tego słowa, jednak najpopularniej tłumaczy się je jako śpiące dziecko. Udomowione gatunki kota przybyły do Japonii z Chin lub Korei około VI wieku. Wśród nich była rasa kotów znana jako maneki neko, jedna z rzadkich ras bezogoniastych.

Legedna głosi, jakoby w Cesarskim Mieście na śpiącego kota spadła iskra, podpalając mu ogon. Płonący kot zaczął uciekać uliczkami, przez co wzniecił ogień, doprowadzając do pożaru całego miasta. Cesarz w szale nakazał ściąć ogony każdemu napotkanemu kotu.

Maneki neko utożsamiany jest z japońską figurką powodzenia o tej samej nazwie. Jest to krótkowłosy, trójkolorowy kot z podniesioną łapką do góry, który wita i zaprasza on gości do wejścia. Powszechnie się wierzy, że przynosi szczęście i dobrobyt. Początkowo zastosowano go jako amulet w relacjach biznesowych, ale wkrótce stał się elementem ozdobnym wielu sklepów, firm i domów.

Maneki Neko / Flickr, autor:Jakub Hałun, licencja: CC BY-SA 3.0

Koci dom

W ostatnich latach koty stały się najpopularniejszym zwierzątkiem domowym w Japonii. Od kilku lat liczba hodowanych w domach kotów przewyższyła liczbę psów, podobno kotów jest ich około 10 milionów. Kotki zazwyczaj kupuje się w specjalnych sklepach zoologicznych za ogromne kwoty. Zazwyczaj są to rasowe kocięta, które mogą kosztować kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Spokojnie można stwierdzić, że większość Japończyków jest zafascynowana kotami. Na ulicach i w sklepach widzi się mnóstwo rysunków i produktów z wizerunkiem kota. Kocia „mania” sięga nawet księgarni, można tam bez trudu znaleźć wiele tytułów książek, komiksów, słowników, a nawet przepisów kulinarnych itp. z rysunkami kotów bądź pisanych „kocim językiem”.

2019 Japan Street Cat / Flickr, autor: Ted McGrath, licencja: CC BY-NC-SA 2.0

W Japonii koty, podobnie jak w Polsce, są częstym tematem rozmaitych wpisów i filmów w mediach społecznościowych. Niektóre stają się celebrytami i zarabiają w ten sposób dla swoich właścicieli, ściągając uwagę nie tylko w Japonii, ale na całym świecie. Koty te czasem stają się tak popularne, że pojawiają się na rozmaitych plakatach czy produktach.

W wielu dużych miastach można się natknąć również na kocią kawiarenkę. Popijając kawę można jednocześnie pobawić się z kotami, pogłaskać je, fotografować i nakarmić. Co ciekawe takie kawiarnie zdobywają również popularność w Polsce, szczególnie w Warszawie i Trójmieście.

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.