Coraz więcej branż domaga się lepszych warunków pracy. Na jesień szykują się protesty i strajki lekarzy, kolejarzy oraz pracowników budżetówki - w tym m.in. pracowników sądów i prokuratur.
8 sierpnia 2023.r Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych utworzyło Komitet Protestacyjny Pracowników Sfery Publicznej. 15 września br. O godzinie 12:00 w Warszawie rozpocząć ma się manifestacja pracowników sfery budżetowej. Głównym powodem jest nierealizowanie przez rząd postulatów dotyczących podwyżki wynagrodzeń.
7 czerwca NSZZ „Solidarność” podpisało z rządem porozumienie w sprawie podwyżek płac. Jak się okazało w ostateczności, pracownicy sfery budżetowej otrzymali jedynie jednorazową nagrodę specjalną w wysokości 3,2 proc. kwoty stanowiącej 5/12 planowanych na rok 2023.
W połowie czerwca siedem związków zawodowych, które zrzeszają pracowników sądów i prokuratur, wyraziło stanowczy przeciw wobec tego porozumienia. Sprzeciwiają się następujące związki zawodowe: Związek Zawodowy Prokuratur i Pracowników Prokuratury, Krajowy Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Ad Rem”, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP, Związek Zawodowy Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP w Warszawie, Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych, Niezależny Związek Zawodowy Pracowników Sądów Okręgu Piotrkowskiego oraz Niezależny Związek Zawodowy Pracowników Sądów Rejonowych w łodzi, które wszystkie domagają się waloryzacji płac.
W prokuraturze rozpoczął swą działalność związek zawodowy Związkowa Alternatywa. Związkowcy domagają się, aby płace wszystkich pracowników prokuratorów wzrosły o 50%. Jak wskazują, od czasu kiedy władzę w Polsce przejęło Prawo i Sprawiedliwość, pracownicy wymiaru sprawiedliwości stanowią jedną z najgorzej traktowanych branż w Polsce.
„Wielu z nas jest zmuszonych żyć za płacę minimalną. Doświadczeni urzędnicy z wieloletnim stażem, skazani są na codzienną walką o przetrwanie. Towarzyszą nam: stres i poczucie niesprawiedliwości. Odmawiamy sobie realizacji podstawowych potrzeb życiowych. Wielu z nas jest zmuszonych szukać finansowego wsparcia u bliskich. Atmosfera w biurach prokuratury jest przepełniona goryczą, coraz więcej z nas przegląda oferty pracy, rozmawiamy o tym, że nasi znajomi zarabiają dwa razy więcej w sektorze prywatnym.”- wyjaśnia Związkowa Alternatywa.
Podziel się swoją opinią!
Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.
0 Komentarzy
Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.