Koncerny Scania i Fiat zamykają się w Polsce. Pracę straci ponad 1300 osób.

Polska

Może być zdjęciem przedstawiającym biurowiec Fiata

Bielsko-Biała, ulica Komorowicka, biurowiec FCA Poland / Wikimedia Commons, autor: Kamil Czaiński

FCA Powertrain — polska filia Fiata - została postawiona w stan likwidacji. Zamknięciu ulegnie fabryka Fiata w Bielsku-Białej. Zwolnienia grupowe obejmą całą załogę i potrwają do końca roku.

„Informację o podjęciu uchwały o postawieniu FCA Powertrain Sp. z o.o. w stan likwidacji przekazano związkom zawodowym 03 stycznia 2024 r. Zwolnienia grupowe mają objąć całą, 468-osobową załogę i trwać od lutego do grudnia 2024 roku” — informuje na swojej stronie internetowej Związek Zawodowy Pracowników Metalowcy.

Podobny los spotka fabrykę autobusów w Szczecinie należącą do Scania Production Poland — polskiej filii szwedzkiego koncernu motoryzacyjnego Scania. O podjęciu tej decyzji firma informowała już w maju zeszłego roku. Szczeciński zakład wyprodukował ostatni autobus w grudniu, a do końca marca ma już zostać zamknięty — w efekcie pracę straci niemal 850 osób.

„Pracownicy zwolnieni przez obie korporacje będą mieli prawo do odpraw — to gwarantuje prawo o zwolnieniach grupowych. Ich minimalną wysokość określa ustawa, lecz już wiadomo, że ich wysokość będzie większa niż ustawowe minimum”. - dla Faktów i Analiz sytuację skomentowała Katarzyna Duda, członkini zrzeszonego w OPZZ związku zawodowego Konfederacja Pracy.

„I tak, np. pracownicy ze stażem pracy do 2 lat nie dostaną odprawy w wysokości jedynie 1-miesięcznej wypłaty, a jej wielokrotności. To zasługa wyłącznie związków zawodowych działających w obu firmach i zachęta dla pracowników innych korporacji, aby tworzyli reprezentujące ich związki. Na wypadek zamknięcia firmy — czy to przez spadek zamówień na usługi i produkty, czy też „optymalizacji kosztów” i przeniesienia produkcji do Bułgarii, czy Indii — pracownicy razem wywalczą więcej z dotychczas wypracowanego wspólnie bogactwa”.

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.