Kryzys opioidowy w USA. 50-krotny wzrost zgonów z przedawkowania

Świat

Opioids / Flickr, autor: K-State Research and Extension, licencja: CC BY 2.0

W USA więcej obywateli niż kiedykolwiek umiera z powodu przedawkowania fentanylu. Narasta nowa niepokojąca tendencja: od 2010 r. liczba zgonów wskutek przedawkowania fentanylu i jego pochodnych wzrosła ponad 50-krotnie (!). To już kolejna, potężniejsza fala kryzysu. Ofiary przedawkowania nie reagują na antidotum.

Dodatek co uzależnia



Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym Addiction ujawnia drastyczne dane, dowodzące nadejścia już czwartej fali kryzysu opioidowego w USA. W 2021 r. suma ofiar przedawkowań wszystkich narkotyków sięga koło 100 tys., a odsetek zgonów spowodowanych przedawkowaniem fentanylu i środków pobudzających w USA wzrósł ponad 50-krotnie od 2010 r., z 0,6% (235 zgonów) w 2010 r. do 32,3% (34 429 zgonów) w 2021 r.

Obecna odsłona kryzysu opioidowego jest bezpośrednio związana z upowszechnieniem się fentanylu jako dodatku. Fentanyl to środek przeciwbólowy i anestezjologiczny stosowany m.in. w oddziałach intensywnej terapii i na stołach operacyjnych. Co również istotne, ma on silne działanie uzależniające. Dlatego jest celowo dodawany do już „popularnych” narkotyków takich jak kokaina czy metaamfetamina. Do 2021 r. właśnie te używki stały się najczęstszą klasą narkotyków wykrywaną w przypadku przedawkowania fentanylu we wszystkich stanach USA.

Obecność fentanylu nie ogranicza się do „zwykłych” narkotyków. Coraz powszechniejsze staje się dodawanie tego opioidu do popularnych leków poza legalnym obrotem.

Zażywający uzależniają się zwykle po pierwszej dawce.



Niezbadane zagrożenie

Fentanyl stwarza wiele zagrożeń dla zdrowia i nowe wyzwania dla podmiotów świadczących opiekę zdrowotną. Lekarze posiadają wiedzę medyczną na temat leczenia zaburzeń związanych z używaniem opioidów, jednak tak silne opioidy wymieszane z innymi środkami stymulującymi są zupełnie nowym wyzwaniem. Osoby zażywające są narażone na zwiększone ryzyko przedawkowania, a wiele substancji zmieszanych z fentanylem nie reaguje na nalokson, antidotum na przedawkowanie opioidów.

Wzorzec wśród jednej grupy?

Autorzy badania wskazują również na dysproporcję wśród mniejszości rasowych. Zgony spowodowane przedawkowaniem fentanylu i środków pobudzających w nieproporcjonalny sposób dotykają społeczności mniejszości rasowych/etnicznych w USA, w tym ludność czarnoskórą i Afroamerykanów oraz rdzennych Amerykanów.

Istnieją również wzorce geograficzne stosowania fentanylu i innych środków pobudzających. W północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych fentanyl zwykle łączy się z kokainą; w południowych i zachodnich Stanach Zjednoczonych najczęściej występuje w połączeniu z metaamfetaminą.



Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.