Malediwy nie chcą indyjskich wojsk. “To zagrożenie dla naszej suwerenności”

Świat

Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby

Żołnierze indyjscy / Flickr, autor: Tracy Hunter, licencja: CC BY 2.0 DEED

W niedzielę 14 stycznia 2024 prezydent Malediwów Mohamed Muizzu wyznaczył dzień 15 marca jako ostateczny termin wycofania wszystkich żołnierzy indyjskich z Malediwów.

Według najnowszych danych obecnie na Malediwach stacjonuje około 88 indyjskich żołnierzy. Wycofanie wojsk indyjskich było kluczową obietnicą wyborczą Mohameda Muizzu, który sprawuje urząd prezydenta po zwycięstwie w drugiej turze wyborów prezydenckich 30 września 2023 roku i zaprzysiężeniu na prezydenta 17 listopada.



W swojej kampanii Muizzu nazwał ogromne wpływy New Delhi zagrożeniem dla suwerenności i niepodległości państwa. Już dzień po zaprzysiężeniu nowy prezydent zwrócił się do Indii o wycofanie ich personelu wojskowego z archipelagu. Następnie stwierdził, że naród „musi dopilnować, aby na jego ziemi nie było obecności obcego wojska.”

Zacieśnianie relacji z Chinami



Mohamed Muzzu z Postępowej Partii Malediwów przez obserwatorów jest postrzegany jako polityk prochiński. 8 stycznia 2024 Muizzu przybył do Chin na trwającą aż 5 dni wizytę, podczas której w środę Chiny i Malediwy podpisały 20 porozumień po rozmowach między Muizzu a chińskim prezydentem Xi Jinpingiem zwiększających współpracę pomiędzy obydwoma krajami.

Kilka dni po powrocie z Chin prezydent Muizzu dał Indiom ostateczny termin na wycofanie swoich żołnierzy. Malediwy i Indie utworzyły grupę podstawową wysokiego szczebla, która ma negocjować wycofanie wojsk. W niedzielę rano grupa odbyła swoje pierwsze spotkanie w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Male. Ostatni indyjscy żołnierze mają upuścić Malediwy 15 marca.

Czytelniku! Nie przegap naszego następnego artykułu

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.