Nastolatki w Polsce uzależnione od internetu

Polska

Nastolatek korzysta z internetu / Flickr, autor: Rainer Stropek

Jesteś zaniepokojony tym, jak często Twoje dziecko korzysta z internetu? Według najnowszej wersji badania przeprowadzanego wśród polskiej młodzieży jest to bardzo powszechny i narastający wśród coraz młodszych pokoleń problem. Jakie są dane?

Dzieci nie wyobrażają sobie życia bez internetu

Internet powoli staje się nieodłącznym elementem życia nie tylko dorosłych, ale też i najmłodszych. Jak podaje raport „NASTOLATKI 3.0” opublikowany przez Ogólnopolską Sieć Edukacyjną NASK w 2023 roku, ponad 40% badanych nastolatków podaje, że brak dostępu do internetu negatywnie wpłynąłby na jakość ich życia. Nie są też świadomi konsekwencji mogących ich dotknąć z tego powodu – aż 36% uznaje, że korzystanie z internetu nie wpływa negatywnie na ich zdrowie.

Czy dzieci są coraz bardziej uzależnione od internetu?

Niepokój rodziców zauważających nadmierne użytkowanie internetu przez dzieci ma uzasadnienie w statystykach. Jak możemy przeczytać w wyżej wymienionym raporcie, bardzo wysoki poziom wskaźnika PUI (Problematycznego Używania Internetu) podniósł się o 5pp. w 2022 względem roku 2020. Widać więc wyraźny wzrost uzależnienia od internetu po zaledwie dwóch latach.

Co moje dziecko robi w internecie?

Badanym zadano pytanie: „Jak najchętniej spędziłbyś/spędzałabyś najbliższy wolny czas?”. Głównym wyborem było słuchanie muzyki (31%), na drugim miejscu znalazło się oglądanie filmów na platformach streamingowych typu Netflix (25,9%). Cztery kolejne pozycje dotyczą aktywności poza internetem – zajmowanie się swoim hobby (25,6%), odpoczynek/sen (23,8%), z kolegami lub koleżankami (23%), uprawiając ulubiony sport (22,2%). W dalszych wynikach czynności przeplatają się między podejmowanymi w sieci a innymi wykonywanymi w świecie rzeczywistym.

Problem alkoholu w Polsce. Zbyt łatwo dostępny dla nastolatków

Czas czytania: 3 minut

Przeczytaj również...

Problem alkoholu w Polsce. Zbyt łatwo dostępny dla nastolatków

Uzależnienie od social mediów u dzieci

Co czwarty z nastolatków biorących udział w badaniu posiada od 5 do 8 kont w mediach społecznościowych, a jedna trzecia ma ich więcej niż 8. Z jakich mediów społecznościowych korzysta młodzież? Najczęściej wymieniane były Messenger (70,9%), TikTok (67,1%), YouTube (65,4%), Instagram (51,3%) i Snapchat (41,6%). Zapytani o cele, w jakich używają social mediów, podawali przede wszystkim słuchanie muzyki, kontaktowanie się, zabijanie czasu i granie w gry. Wielu młodych wierzy jednak, że pozbawienie tego rodzaju rozrywki nie wpłynęłoby na nich – 39,5% zadeklarowało, że wytrzymałoby bez tych platform tydzień lub dłużej. Spora część jednak przyznaje, że miałaby problem z deprywacją już po jednym dniu, czy nawet paru godzinach (kolejno 22,5% i 21,9%). Prawie co trzeci nastolatek zaczyna swój dzień od sprawdzenia mediów społecznościowych.

Internet to zaraz obok alkoholu i papierosów najbardziej szerzące się wśród młodzieży uzależnienie. Ważne jest, by edukować od najmłodszych lat o szkodliwych skutkach nadużywania go, i monitorować potencjalnie niebezpieczne zachowania dzieci.

Artykuł powstał na podstawie raport „Nastolatki 3.0”

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.