Nastoletni haker zamknięty w szpitalu psychiatrycznym. Pokazał materiały z GTA 6

Świat

Może być zdjęciem przedstawiającym hakera komputerowego

Fot. Flickr

18-letni haker Arion Kurtaj został bezterminowo osadzony w szpitalu psychiatrycznym przez sąd brytyjski. Wyrok ten był następstwem serii cyberataków dokonanych przez nastolatka, w szczególności kradzieży należących do firmy Rockstar Games materiałów z przygotowywanej gry Grand Theft Auto VI. Sąd argumentował swoją decyzję m.in. ciężkim autyzmem sprawcy, mającym uniemożliwić jego normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

18-latek był członkiem międzynarodowej grupy hakerskiej Lapsus$, która zasłynęła licznymi cyberatakami, począwszy od włamania na serwery brazylijskiego ministerstwa zdrowia w 2021 roku. W kolejnych latach obierała sobie za cel czołowe korporacje informatyczne, takie jak Nvidia, T-Mobile, Microsoft. Kradzione dane były wykorzystywane przez hakerów do szantażu i wyłudzania pieniędzy od atakowanych organizacji.

Arion Kurtaj „wpadł” po włamaniu na serwery firmy Nvidia w 2022 roku. Według doniesień medialnych, został wypuszczony za kaucją i umieszczony pod dozorem policyjnym w londyńskim hotelu Travelodge, a jego laptop został skonfiskowany. Sankcje te nie przeszkodziły mu jednak dokonać kolejnego ataku – jeszcze w tym samym roku wykradł 90 klipów przygotowywanej gry GTA VI, używając do tego telewizora, telefonu komórkowego i odtwarzacza multimedialnego firmy Amazon.

21 grudnia 2023 roku, Kurtaj został skazany przez brytyjski sąd na bezterminowe osadzenie w szpitalu psychiatrycznym. Wyrok argumentowano jego problemami ze zdrowiem psychicznym, mianowicie ciężkim autyzmem, oraz determinacją, żeby kontynuować „karierę” hakera. Zdaniem sądu, nastolatek miał stanowić poważne zagrożenie dla porządku publicznego, co uzasadniało zastosowanie tak radykalnej sankcji.

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.