Nowe konflikty zbrojne odpowiedzialne za wzrost ostrego głodu

Świat

Famine Crisis / Flickr, autor: United Nations Photo, licencja: CC BY-NC-ND 2.0

282 milionów ludzi na świecie doświadczało ostrego głodu w 2023 roku. To wzrost o 23 miliony w porównaniu do roku poprzedniego. Regularne wzrosty występują od 2019 roku, wraz z wybuchem nowych konfliktów zbrojnych, a także pandemii COVID-19.

Czym jest ostry głód?

Ostry głód odnosi się do sytuacji, w której populacje stają w obliczu deprywacji żywności, która zagraża ich życiu i zdrowiu, niezależnie od przyczyn, kontekstu czy czasu trwania. Najczęściej spowodowany jest sytuacjami awaryjnymi, które wymagają natychmiastowej pomocy żywnościowej.

Głodu na świecie w różnych postaciach doświadczało w 735 mln ludzi. W tym oprócz ostrego głodu wyróżnia się chroniczne niedożywienie oraz głód ukryty, który związany jest z niezbalansowaną dietą i brakiem witamin oraz mikroelementów

Przyczyny ostrego głodu na świecie

Ostry głód dotyczy 59 krajów, a główną przyczyną pozostają konflikty zbrojne. Najcięższy głód, określany mianem katastroficznego, oznaczający brak żywności prowadzący do śmierci w przypadku braku pomocy żywnościowej, występuje w Strefie Gazy oraz w Sudanie. W przypadku Gazy pomoc nie może często dojechać na miejsce ze względu na blokowanie pojazdów z pomocą przez Izrael. Doszło tam również do ostrzelania konwoju humanitarnego przez wojsko Izraela, w którym śmierć poniósł także Polak. Znacząco utrudnia to dostarczanie pomocy oraz znalezienie chętnych wolontariuszy.

W Sudanie natomiast trwa obecnie wojna domowa, która wiąże się z masowymi przesiedleniami i ucieczką ludności cywilnej, która traci swój majątek oraz środki utrzymania. To powoduje brak dostępu do żywności i w efekcie ostre niedożywienie, a w przypadku braku pomocy śmierć głodową.

Szczególnie narażone na ostry głód są kobiety i dzieci. Szacuje się, że 36 milionów dzieci w 32 krajach doświadcza ostrego niedożywienia.

Oprócz konfliktów zbrojnych powodem wzrostu głodu według raportu jest wzrost ekstremalnych zjawisk pogodowych. Rok 2023 był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów, a wiele krajów doświadczyło susz i utraty plonów. Doszło również do wielu powodzi oraz pożarów lasów. Głodu spowodowanego ekstremalną pogodą doświadcza 75 mln ludzi w 21 krajach.

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.