Plaga śmierci z przedawkowania w Stanach Zjednoczonych

Stany Zjednoczone

Hard drug overdose / Flickr, Autor: Marco Verch Professional Photographer, licencja: (CC BY 2.0)

Problem narkotykowy w USA nadal postępuje. Alarmujące dane z 2021 roku wskazały, że z powodu przedawkowania narkotyków zmarło tam pierwszy raz w historii ponad 100 tys. osób. Dla porównania w Polsce z takich samych przyczyn zmarło 200 osób. W USA zmieniła się także struktura zażywanych substancji. Dziś są to najczęściej opioidy i to one odpowiadają za największą ilość przedawkowań.

Dane National Center for Heath Statistics (NCHS) podają, że od 2020 do 2021 nastąpił wzrost śmierci z przedawkowania o 36 000 osób. Liczba przedawkowań wzrosła u osób starszych w wieku 65+ o 28%. W przedziale wiekowym 55-64 wzrost wynosi 21%. Jednocześnie wśród osób młodych od 15 do 24 roku życia wzrost wyniósł jedynie 3%. Grupą wiekową, która notuje najwięcej zgonów to ta w wieku od 35 do 44 lat, stanowiąc w 2021 roku 62% wszystkich przedawkowań, co w porównaniu do poprzedniego roku oznacza wzrost o 11%.

Główne przyczyny śmierci to przedawkowanie opioidów bądź kokainy i środków psychostymulujących. Stany Zjednoczone od lat zmagają się z problemem narkotykowym, jednak ostatnie lata są wyjątkowo kryzysowe. Liczby przedawkowań na przykład w Europie są dużo niższe, co świadczy o tym, że to specyficzny amerykański problem.

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.