Plantatorzy protestują przez ceny skupu. Chcą badań malin sprowadzanych z Ukrainy

Polska

Raspberries / Flickr, autor: Chris Gladis, licencja: CC BY-ND 2.0

25 czerwca w miejscowości Moniaki, w powiecie kraśnickim, gminie urzędów, odbyło się spotkanie producentów malin w sprawie niskich cen skupu. Na miejsce spotkanie przybyło około 400 osób, co świadczy o wadze problemu. Plantatorzy zapowiedzieli protest na 3 lipca (poniedziałek) w Opolu Lubelskim. Protest będą wspierali Związek Sadowników RP oraz AgroUnia. Miejsce protestu nie jest przypadkowe, w mieście jest kilka zakładów, które importują owoce z Ukrainy. Dziś małe akcje protestacyjne prowadzone są w miejscowości Elżbieta w województwie lubelskim.

Sprzedaż i zbiór malin jest nieopłacalna

„Każdy z nas ma trudną sytuację, natomiast nie ma już innego wyjścia jak protest. Jeśli teraz nie pokażemy swojego niezadowolenia, to przetwórcy będą z nami robić, co będą chcieli”- mówiła jedna z uczestniczek spotkania.

Plantatorzy są zirytowani rażąco niskimi cenami skupu malin na poziomie 5,00zł/kg, a nawet mniej. Zakłady już wystawiły jeszcze niższe ceny i w efekcie na skupach ceny wahają się od 4,20 do 4,50zł/kg. Plantatorzy uznają, że jedyną możliwością będzie zaprzestanie zbiorów i brak dostaw. Według plantatorów cena która usatysfakcjonowałaby ich, minimum to 8,00-10,00zł/kg.

Problem ukraińskich owoców

Na spotkaniu pojawił się także temat importu malin z Ukrainy. Plantatorzy, związkowcy nie ukrywają, że głównym powodem załamania rynku w Polsce jest import produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Krzysztof Cybulak ze Związku Sadowników RP mówił o konieczności badań sprowadzanej z Ukrainy żywności pod kątem jakościowym. Ponadto, Związek Sadowników RP zwrócił się z prośbą o to samo, do Ministerstwa Rolnictwa.

„Przypominamy, iż zwróciliśmy się również do Ministra Rolnictwa z prośbą o wprowadzenie urzędowego systemu kontroli każdej partii owoców wjeżdżających do naszego kraju pod względem jakości, zwłaszcza pozostałości środków ochrony roślin i wstrzymanie dalszego obrotu towarem do czasu otrzymania wyników badania.”- czytamy na portalu „polskiesadownictwo.pl”

Czytelniku! Nie przegap naszego następnego artykułu

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.