Podejrzana historia sondażowni uważanej za przychylną PiS

Polska

Zrzut ekranu przedstawia jeden z sondaży przeprowadzonych przez United Surveys

Jeden z sondaży przeprowadzonych przez United Surveys / X, dawniej Twitter

Tekst autorstwa: Piotr Bednarski

United Surveys oferuje sondaże dla różnych portali, w tym dla Wirtualnej Polski. Sondażownia jest znana z przeprowadzania sondaży korzystnych dla PiS. Na ich stronie internetowej możemy przeczytać, że bardzo cenią sobie współpracę z niezależnymi agencjami badawczymi i instytucjami na całym kontynencie europejskim, dostarczając wysokiej jakości dane. Z United Surveys mieliśmy styczność, kiedy próbowaliśmy obserwować sondaże wyborcze, czy poglądy Polaków na wybory prezydenckie w 2020 roku.

HistoriaSpółka United Surveys została założona przez Marcina Dumę, polskiego przedsiębiorce i założyciela fundacji IBRiS, która również zajmuje się badaniem opinii w naszym kraju. Pierwotnie firmę zarejestrowano w Estonii, świadczy o tym odpis z rejestru, United Surveys założono w 2019 roku we wrześniu, szybko zdobyła uznanie portali internetowych.

Pierwsze znaki na niebie pojawiły się w marcu 2022 roku, kiedy spółka nie wysłała sprawozdania rocznego za 2021 rok. Kolejne ostrzeżenie dotyczące nie wysłania sprawozdania rocznego pojawiło się też w 2023 roku, w grudniu. Ostatecznie spółkę wykreślono z rejestru w tym roku, 19 marca za nieskładanie sprawozdań rocznych. W tamtym czasie napisał o tym portal Wieści24.pl - polecam odwiedzić ich artykuł na ten temat.

Sprawozdania roczne

W Estonii sprawozdania roczne są dosyć ważne, zawierają informacje o kosztach operacyjnych, kosztach dot. wynagrodzeń, pozostałych wydatków, wreszcie zysku netto, zobowiązań, aktywów i rezerw. To też informacja o danych kontaktowych ze spółką.

Niestety United Surveys słynęło z tego, że mogliśmy się skontaktować wyłącznie przez e-mail, żadne dodatkowe informacje nie wchodziły w grę, no może poza adresem siedziby, który wskazywał ewidentnie na wirtualne biuro w Tallinnie.

Dzięki zapisom historycznym, możemy się również dowiedzieć, że skrzynka e-mail wpisana w rejestrze wskazywała na e-mail założony w domenie Onet, wiele to mówi o poważnym ośrodku badawczym.Mimo tylu nieprawidłowości polskie media ciągle publikowały sondaże przeprowadzone przez United Surveys, chodzi tutaj m.in. o Wirtualną Polskę, Rzeczpospolitą, TVN24, RFM24, Interię, Onet, Gazetę Prawną czy nawet Polską Agencję Prasową.

Teraz są projektem fundacji

Po wykreśleniu z rejestru spółek w Estonii firma miała chwilową przerwę, żadne portale internetowe nie publikowały jej sondażów, do czasu aż zmieniła swoją legalność. Od niedawna United Surveys jest „projektem fundacji IBRiS” możemy przeczytać to w stopce na ich stronie internetowej. Dlatego sondażownia w dalszym ciągu działa legalnie, bo faktury trafiają teraz na fundację IBRiS.

Wszystko było robione w pośpiechu dlatego administratorzy strony internetowej zapomnieli zmienić informację o kontakcie na angielskiej wersji strony internetowej. Z tego powodu nadal możemy zauważyć tam informację o tym, że United Surveys jest prowadzona, jako spółka w Estonii.

Pojawia się jednak pytanie. Marcin Duma zarządza dwoma największymi sondażowniami: United Surveys i IBRiS. Dlaczego to właśnie IBRiS, które nie budziło podejrzeń i było zarejestrowane w Polsce, nie realizowało dokładnie takiej samej misji? Dlaczego to akurat United Surveys zdecydowało się publikować sondaże sprzyjające PiS, ale już nie dla IBRiS, rozliczając się przy tym w Estonii?Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.