Polska importuje ukraiński prąd

Gospodarka

Power plant Burshtyn TES, Ivano-Frankivsk Oblast, Ukraine / Wikimedia Commons, autor: Raimond Spekking, licencja: CC BY-SA 4.0

W poniedziałek 15 maja, bez konferencji, przemówień polityków, ruszył komercyjny przesył energii elektrycznej nową linią Rzeszów-Chmielnicka. Do Polski płynie aktualnie prąd z Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej. Zgodnie z planem Wymiany Międzysystemowej PSE na dziś, moc 200MW w kierunku Polski wykorzystywana miała być w godzinach nocnych oraz między 9:00 a 16:00. Z danych systemowych PSE wynika, że w poniedziałek połączenie pracuje z mocą przekraczającą 250MW w kierunku Polski. Na wtorek zaplanowano 100MW w godzinach nocnych oraz 200MW między 9:00 a 16:00, polski rząd planuje, aby Polska eksportowała polski prąd do Ukrainy, jednakże nie ma konkretów.

Koszty produkcji



Nowe połączenie, od stacji Rzeszów do Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej na Ukrainie powstało dzięki modernizacji nieczynnej 30 lat linii energetycznej, która wymagała odświeżenia m.in. przestawienia jej na niższe napięcie. Łączna długość linii wynosi 400 km, z czego 70 proc, przebiega przez Ukrainę. Inwestycja po Ukraińskiej stronie kosztowała 350 mln hrywien, to jest około 40mln zł, koszt prac po stronie polskiej sięgnie około 30 mln zł. Warto również dodać, że polskie spółki energetyczne przekazały dla Ukraińskiego rządu wiele niezbędnego sprzętu do budowy linii.



(Opublikowane plany międzysystemowej na dzień 15 maja 2023 roku)

Czytelniku! Nie przegap naszego następnego artykułu

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.