1 maja na Placu Grzybowskim o godzinie 9:30 rozpoczęły się obchody Międzynarodowego Dnia Ludzi Pracy organizowanego przez Polską Partię Socjalistyczną. Jest to tradycyjne miejsce, z którego od lat rozpoczynają się pierwszomajowe marsze PPSu.
13 listopada 1904 na warszawskim Placu Grzybowskim miało miejsce starcie Organizacji Bojowej PPS z carską policją i wojskiem. Dziś to wydarzenie upamiętnia głaz z tablicą postawioną tam w 1993 roku.
Z apelem pierwszomajowym wystąpił Jakub Żabiński sekretarz rady naczelnej PPS. Przypomniał on genezę święta pierwszomajowego, ustanowionego przez drugą międzynarodówkę socjalistyczną w 1889 r. po mającym miejsce 3 lata wcześniej strajku amerykańskich robotników. Strajk ten zakończył się krwawą masakrą urządzoną przez amerykańską policję.
W dalszej części wypowiedzi Jakub Żabiński przekazał apel o pokój. Wskazał na ważną rolę pokojowego współistnienia narodów. Polska Partia Socjalistyczna wzywa także do przestrzegania prawa międzynarodowego, praw podstawowych i obywatelskich. „Konflikty i spory muszą być rozwiązywane na drodze dialogu i wzajemnego szacunku” - powiedział.
Konflikty zbrojne nie rozwiązują żadnych problemów, tylko zapewniają zyski międzynarodowym kapitalistom. PPS jako partia patriotyczna docenia rolę wojska w obronie niepodległości Polski, ale nie powinno być ono wykorzystywane w międzynarodowych konfliktach ani używana do agresji wobec innych narodów.
Jakub Żabiński przekazał również apel do polskich władz o rozwiązanie problemów prawnych i konstytucyjnych pozostawionych po rządzie PiS. „Polska Partia Socjalistyczna apeluje o sprawiedliwe prawo” - powiedział.
Następnie głos zabrał przewodniczący rady naczelnej PPS i senator Wojciech Konieczny. Swoje przemówienie rozpoczął minutą ciszy ku czci zmarłym w ostatnim roku towarzyszom z PPS, którzy zawsze uczestniczyli w pochodach. W dalszej wypowiedzi podkreślił między innymi koalicyjny układ współczesnego rządu i zapowiedział zdecydowaną reakcję gdyby koalicyjna lewica miała być zmuszona do wprowadzania w życie rozwiązań będących sprzecznych z ideami PPS.
Uczestnicy złożyli także kwiaty pod głazem upamiętniającym. Po dalszych przemowach uczestnicy udali się w pochodzie na marsz organizowany przez OPZZ lub na marsz organizowany przez stowarzyszenie Historia Czerwona.
Podziel się swoją opinią!
Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.
0 Komentarzy
Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.