Poziom ubóstwa w Argentynie przekroczy 60%. To efekty reform Javiera Milei

Świat

Może być zdjęciem przedstawiającym prezydenta Argentyny Javiera Milei

Javier Milei 2022 / Flickr, autor: Ilan Berkenwald

Zgodnie z najnowszym raportem Katolickiego Uniwersytetu Argentyńskiego, odnotowano wzrost poziomu ubóstwa do 57%, dotykającego tym samym 46 milionów mieszkańców Argentyny — najwyższy poziom od dwudziestu lat. Z badań wynika, że około 27 milionów ludzi w Argentynie żyje w warunkach ubóstwa, a 15% z nich boryka się z nędzą, nie posiadając środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb żywnościowych.

  • Dewaluacja peso argentyńskiego jest głównym czynnikiem kryzysu, powodując gwałtowny wzrost cen podstawowych produktów.
  • Mimo spowolnienia inflacji, wzrost cen będzie odczuwalny. Do marca ubóstwo dotknie 60% populacji, szczególnie klasy robotniczej i średniej.
  • Dyrektor obserwatorium, Agustín Salvia, przewiduje pogorszenie sytuacji. Dewaluacja peso o 54% spowodowała wzrost ubóstwa do 57,4% w styczniu.
  • Salvia zwraca uwagę na spadek wynagrodzeń realnych i ryzyko utraty pracy, które prowadzą do zubożenia społeczeństwa.
  • Szukasz więcej podobnych informacji? Odwiedź naszą stronę główną!

Według ekspertów, za tę sytuację odpowiedzialna jest dewaluacja peso argentyńskiego przeprowadzona przez rząd Javiera Millei, co spowodowało gwałtowny wzrost cen podstawowych produktów. Eduardo Donza, badacz z obserwatorium długu społecznego, powiedział The Associated Press, że chociaż inflacja może spowolnić w nadchodzących tygodniach, wzrost cen będzie nadal odczuwalny przez Argentyńczyków, a około marca ubóstwo dotknie co najmniej 60% populacji. Największy wpływ odczuły gospodarstwa domowe należące do klasy robotniczej lub średniej, które nie otrzymują świadczeń w ramach programów socjalnych.

Kryzys będzie się pogarszał

„Nasza perspektywa jest taka, że w lutym sytuacja będzie się jeszcze pogarszać” – powiedział dziennikowi Herald dyrektor obserwatorium Agustín Salvia – „Kryzys wkrótce eksploduje w ujęciu systemowym”.

Według raportu, w którym przeanalizowano inflacyjne skutki dewaluacji peso argentyńskiego o 54% w grudniu, ubóstwo wzrosło z 44,7% w trzecim kwartale 2023 r. do 49,5% w grudniu, a następnie 57,4% w styczniu.

Salvia stwierdziła, że istnieje „powszechne zubożenie społeczeństwa argentyńskiego” w wyniku „spadku wynagrodzeń realnych”, a także „wysokiego ryzyka utraty pracy” i dewaluacji peso – „Gospodarstwa domowe nie mogą zrekompensować wpływu inflacji na koszyk żywności większą liczbą godzin pracy, tak jak to miało miejsce”.

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.