Pracownicy z całego świata przeciwko Amazonowi. Ogromne zyski i groszowe płace

Świat

https://makeamazonpay.com/

Dziś rozpoczął się międzynarodowy szczyt pt. "Make Amazon Pay". Mimo olbrzymich zysków Amazona pracownicy zarabiają grosze. W szczyt zaangażowane są organizacje społeczne, ekologiczne i zawodowe.

Olbrzymie zyski Amazona



Z informacji dostarczonych przez Amazon dowiadujemy się, że gigant zakupów online stara się odbić po spowolnieniu spowodowanym pandemią Covid-19. Planuje się dalszy rozwój biznesu e-commerce oraz redukcję kosztów. Amazon w Ameryce Północnej zwolnił ok. 27 000 pracowników, zmniejszył koszty także dzięki restrukturyzacji operacji dostaw.

Amazon potroił swoje zyski do prawie 10 miliardów dolarów od lipca do września bieżącego roku. Ponadto, Dyrektor Generalny Andy Jassy powiedział, że firma spodziewa się w ciągu najbliższych lat zysku liczonego w dziesiątkach miliardów. Choć Amazon osiąga olbrzymie zyski, zapominaja jednak o pracownikach.

Make Amazon Pay, walka pracownicza przeciw gigantowi

Na portalu „Uni global union” został zamieszczony wpis informujący o międzynarodowym szczycie pracowników Amazon. Akcja odbędzie w dniach 27 i 28 października br. w Manchesterze w Wielkiej Brytanii, jest to pierwszy w historii szczyt Make Amazon Pay zrzeszający pracowników z wszystkich państw, aby wspólnie walczyć o swoje interesy pracownicze. Akcja została zorganizowana przez wspólnie przez UNI Global Union oraz Progressive International, zgromadziła wszelkie organizacje, które sprzeciwiają się polityce Amazona, przede wszystkim pracowników i ich związki zawodowe, lecz także organy regulacyjne, parlamentarzystów z co najmniej 20 krajów na całym świecie.



Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco!

Christy Hoffman, Sekretarz Generalny UNI Global Union, współorganizatorka Summit to Make Amazon Pay, powiedziała: „Ważne jest, aby ta społeczność związków zawodowych, liderów politycznych i organizacji pozarządowych zebrała się, aby opracować strategię wykorzystania naszej wspólnej siły, aby położyć kres brutalności Amazona wobec pracowników i jej wpływowi na nasze społeczności. Jej model biznesowy niszczy środowisko i miażdży małe firmy, pozostawiając za sobą monopol bez etyki i odpowiedzialności. Jest to kluczowa walka o nasze czasy i razem możemy wykorzystać nasze mocne strony, aby Amazon płacił”

Kampania Make Amazon Pay jednoczony 80 organizacji, począwszy od grup ekologicznych, kończąc na różnych ruchach społecznych. Jest to walka, aby Amazon podniósł płace pracowników, płacił podatki oraz skończył z agresywną konkurencją wobec małych firm. Przykładem jest Amerykańska Komisja Handlu (FTC), która ogłosiła, że pozywa Amazon za antykonkurencyjne strategie.

Kampania Make Amazon przez ostatnie trzy lata organizowała globalne protesty pracownicze w tzw. Czarny Piątek obejmujące łącznie 35 krajów. W tym roku także kampania zapowiedziała protesty, strajki i inne akcji w ponad 135 lokalizacjach na świecie, w ponad 35 krajach. W Polsce pracownicy Amazon wyjdą na ulicę dnia 25 listopada w Warszawie.



Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.