Protest rolników w Brukseli

Gospodarka

Flagi UE

Zdjęcie z pxfuel.com

-

23 maja 2023 roku w Brukseli odbył się protest rolników państw „przyfrontowych”, tj.: Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii. Strajk odbył się na rondzie Schumana pod Parlamentem Europejskim, w sumie pod siedzibą Komisji Europejskiej pojawiło się około 200 osób. Polska reprezentacja liczyła 80 przedstawicieli takich np. jak Jarosław Kalinowski, Krzysztof Jurgiel, Adam Jarubas oraz unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. W proteście brali udział nie tylko rolnicy sektora zbożowego, byli również hodowcy drobiu, zielarze, producenci owoców- wszyscy są tego samego zdania- sytuacja jest fatalna.

https://youtu.be/IWaaNxpI-v0

https://twitter.com/Sophdupuy/status/1660965518285713411?s=20

https://twitter.com/AgroProfil/status/1660933346300506115?s=20

https://twitter.com/jwojc/status/1660933785737723907?s=20



„Protestujemy, ponieważ problem importu z Ukrainy nie został rozwiązany” Postulaty protestujących

-Oczekujemy od Komisji Europejskiej przedstawienia pomysłu, w jaki sposób zamierza chronić producentów rolnych. Zwłaszcza w kontekście włączenia Ukrainy do Unii Europejskiej. Rolnictwo naszych wschodnich sąsiadów znacząco różni się od naszego sektora – tak strukturalnie, jak i formalnie. Nie jesteśmy w stanie konkurować z rolnictwem ukraińskim w tym wydaniu. Należy zastanowić się nad zwiększeniem środków na Wspólną Politykę Rolną i ustalić, jakie towary z Ukrainy mają być przewożone, dopóki te sprawy nie zostaną uregulowane prawnie, chcemy, by obowiązywały cła- mówi Wiktor Szmulewicz.

Protestujący sformułowali swoje postulaty na piśmie, oto treść postulatów:

1. Przywrócenia ceł i kontyngentów na ukraińskie produkty rolno-spożywcze.

2. Domagamy się rozszerzenia katalogu produktów ujętych w regulacji o tymczasowych środkach zapobiegawczych dotyczących przywozu z Ukrainy o jaja, mięso drobiowe, owoce i warzywa oraz o jej wydłużenie do czasu wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej.

3. Stworzenia specjalnego funduszu na pomoc rolnikom z Europy Środkowo-Wschodniej szczególnie dotkniętych skutkami rosyjskiej inwazji na Ukrainę, finansowanego spoza środków przeznaczonych na Wspólną Politykę Rolną.

4. Umożliwienia krajom członkowskim z Europy Środkowo-Wschodniej na zastosowanie pomocy krajowej wedle decyzji ich rządów.

5. Zwiększenia dofinansowania do budowy szlaków transportowych, infrastruktury transportowej i portowej umożliwiających sprawny tranzyt towarów rolno-spożywczych z Ukrainy do portów nad Morzem Bałtyckim i Czarnym.



6. Wsparcie finansowe i kadrowe krajowych służb fitosanitarnych badających importowane płody rolne.

7. Wzmocnienia mechanizmów kontroli transportu na korytarzach solidarnościowych.

8. Szybsze reakcje organów Unii Europejskiej na bieżącą sytuację ekonomiczną w sektorze rolnym.

9. Weryfikacja założeń Zielonego Ładu oraz oceny wpływu na produkcję rolniczą dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych, rozporządzenia w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin.

10. Jesteśmy przeciwko propozycjom zawartym w prawie o odbudowie zasobów przyrodniczych, którego wdrożenie doprowadzi do likwidacji wiele gospodarstw o zwierzęcym profilu produkcji

Do protestujących wyszedł Janusz Wojciechowski, który zaprosił przedstawicieli organizacji rolniczych na rozmowy. Przebieg rozmów możemy zobaczyć w poniższym filmie.

https://www.facebook.com/watch/?v=931959711365096

Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości około 1 mld euro ,mający na celu wsparcie płynności producentów rolnych w kontekście wojny Rosji z Ukrainą.

https://twitter.com/jwojc/status/1660954648532983809?s=20

Czytelniku! Nie przegap naszego następnego artykułu

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.