Rosyjskie kobiety doświadczają problemów w pracy z powodu ciąży. [Raport]

Świat

Pracująca kobieta / Flickr, autor: Nenad Stojkovic, licencja: CC BY 2.0 DEED

Rosyjscy związkowcy apelują o rosnącej skali naruszeń praw pracowniczych rosyjskich kobiet. Co piąta pracująca skarżyła się, o nieprzestrzeganiu praw pracy.

Rosyjscy pracodawcy łamią prawa pracowniczeFederacja Niezależnych Związków Zawodowych Rosji przeprowadziła badanie socjologiczne, w którym wzięło udział ponad 23 tysiące kobiet w wieku od 26 do 60 lat. Respondentkami były pracownice zatrudnione w różnych branżach. Badania związkowców pokazują, że rosyjskie pracownice najczęściej zmagały się z dodatkowymi nieodpłatnymi zadaniami. Przez nieopłacone obowiązki rosyjscy związkowcy rozumieją takie zadanie, jak np.: przyniesienie kawy dla swojego szefa, albo wysprzątanie pokoju. Z tym zjawiskiem zetknęło się 23 proc. kobiet. Z takimi samymi problemami zmagają się także polscy pracownicy i pracownice.

21,4 proc. rosyjskich pracownic doświadczyło nieprzestrzegania praw pracowniczych związanych z nieprzestrzeganiem harmonogramu urlopów oraz z problemami wzięcia zwolnienia lekarskiego w przypadku opieki nad chorym dzieckiem. 13,2% stwierdziło, że słyszało o tych problemach od znajomych i rodziny.

26 proc rosyjskich pracownic doświadczyło dyskryminacji ze względu na płeć przy zawieraniu umowy o pracę, np.: odmowa zatrudnienia z powodu urlopu macierzyńskiego. 19 proc. respondentów doświadczyło dyskryminacji z chwilą, gdy zostali awansowani na wyższe stanowisko kierownicze.

25 proc. kobiet doświadczyło przymusowego zwolnienia w przypadku ciąży. Pracodawcy specjalnie posyłali pracownice do cięższych prac, obniżali płace, aby pracownik z własnej woli zwolnił się z pracy. Aż 1/4 Rosjanek doświadczyła dyscyplinarnego zwolnienia w przypadku problemów zdrowotnych.Następnym problemem, który dotyka także polskie pracownice, jest to nierówność płac między mężczyzną a kobietą. 20% respondentek doświadczyło zaniżonych płac w porównaniu z mężczyznami, choć wykonywali tę samą pracę. Co udowadniają to dane z Rosstatu z 2021 r., gdzie średnie wynagrodzenie kobiet było o 27,5% niższe niż mężczyzn.

13,5 proc respondentek stwierdziło, że doświadczyło molestowania przez szefa

Sytuację pogarsza fakt, jak zauważają związkowcy, że większość rosyjskich pracownic nie zdaje sobie sprawy, że w danej sytuacji prawa pracownicze są łamane, w większości sytuacjach akceptują to jako normalny stosunek pracownik-pracodawca. Federacja Niezależnych Związków Zawodowych Rosji doszła do wniosku, że często kobiety ignorują problemy związane z naruszaniem praw pracowniczych i choć w obliczu sytuacji, które opisaliśmy na górze, większość rosyjskich pracownic uważa, że zna swoje prawa, brak im gotowości do walki o swoje interesy i milcząco akceptują okoliczności.Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.