Rozdają miski zupy i herbatę za darmo. Nowa organizacja w Warszawie

Polska

Dwóch mężczyzn stoi przy stole na fotografii, rozdają jedzenie osobom, w prawym dolnym rogu czerwona tabliczka z napisem "Pomoc żywnościowa"

Bartłomiej Dybich / X, dawniej Twitter

Niedawno powstała Socjalistyczna Akcja Pomocowa, inicjatywa założona przez grupę członków PPS, która postanowiła podjąć działania wobec narastającego problemu ubóstwa i bezdomności.

Ich celem jest nie tylko zapewnienie doraźnej pomocy potrzebującym, ale także zwrócenie uwagi na skutki kapitalizmu i potrzebę gruntownych zmian systemowych w kierunku socjalizmu.Skontaktowaliśmy się z przedstawicielem tej organizacji, która powstała w grudniu 2023 roku, gdy zaczęły się mrozy. Zaczęto rozważać, w jaki sposób można pomóc osobom bez dachu nad głową, które marzną na zewnątrz. Znaleziono rozwiązanie, polegające na rozdawaniu ciepłej herbaty i kanapek.

Podczas wigilii (30 marca) organizacja ponownie się zaangażowała, rozdając potrzebującym w Warszawie miski żurku z jajkiem i kiełbasą, kawałki ciasta oraz kubki z kawą i herbatą. Łącznie rozdano blisko 300 produktów. Kolejka potrzebujących była długa, co można zobaczyć na udostępnionych przez organizację zdjęciach na platformie X (dawniej Twitter).

Niedawno, w poprzednią sobotę (13 kwietnia), organizacja ponownie pokazała swoją działalność na warszawskiej „Patelni” (placyk przed metrem), gdzie członkowie rozdawali grochówkę, wraz z herbatą i kawą.

Akcja została zauważona przez wielu użytkowników platformy, w tym przez innych działaczy lewicowych. Jednak mały rozgłos organizacji nie pozwala na to, by szersza grupa potrzebujących dowiedziała się o następnych, planowanych wydarzeniach.

Spytaliśmy przedstawiciela organizacji, Kubę Kwaśnego, jakie są cele ich organizacji.Celem naszej akcji jest doraźna pomoc potrzebującym i jednoczesne zwrócenie uwagi na skutki kapitalizmu. Zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie nakarmić wszystkich. Chcemy zwrócić uwagę na to, że potrzebne są gruntowne zmiany systemowe w kierunku socjalizmu.

Przedstawiciel skomentował ostatnią działalność organizacji.

Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania, co oczywiście jest smutne. To oznacza że państwo polskie nie wypełnia swoich obietnic wobec obywateli. W Konstytucji czytamy, że jesteśmy państwem urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej. […] Działamy doraźnie jako Socjalistyczna Akcja Pomocowa, żeby zwrócić uwagę na potrzebę gruntownych zmian systemowych — od tego jest już PPS.

Spytaliśmy również przedstawiciela o głównych odbiorców ich inicjatyw.

Większość osób, które korzystają z naszej pomocy to osoby w kryzysie bezdomności, chociaż nie tylko. Były osoby starsze, które z powodu niskich emerytur mają trudności z utrzymaniem się.

Przedstawiciel organizacji informuje, że można do niej dołączyć. Jeśli ktoś jest chętny pomóc, powinien skontaktować się z organizacją na Instagramie https://www.instagram.com/s_akcjapomocowa/ lub wysyłając wiadomość na adres e-mail s.akcjapomocowa@gmail.comPodziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.