Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w grudniu 2022 projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. W uzasadnieniu do ustawy wskazuje się na pilne zmiany techniczne, polegające na zniesieniu m.in. stygmatyzującej, przestarzałej terminologii. Nie to jednak wzbudza zaniepokojenie większości ludzi. Zmiany te zakładają wprowadzenie reformy znacznie poszerzającej grono osób, które można umieścić w szpitalu psychiatrycznym bez ich zgody
Eksperci wypowiedzieli się na temat zmiany zapisu w jednym z artykułów ustawy, odnoszącym się do przymusowego leczenia, a konkretnie terminu, aktualnie brzmiącego „chory psychicznie”. Oznacza on w praktyce bardzo wąskie spektrum np. choroby psychotyczne czy psychozy. Zmiana tego terminu w nowelizacji na „osoby z zaburzeniami psychicznymi” otwiera według ekspertów drogę do tego, by przymusowo leczyć osoby z zaburzeniami osobowości bądź lękowymi, a to znacznie poszerza ten zakres.
Jak wypowiedział się Marek Balicki, były pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii dorosłych i pilotażowego programu ds. Narodowego Programu Ochrony Zdrowia psychicznego na lata 2017-2022, dla portalu medexpress - „Osoba z zaburzeniami osobowości czy zaburzeniami lękowymi, która jest w stanie decydować o sobie, jest zdolna do postrzegania rzeczywistości i świadomego kierowania swoim postępowaniem, może być bez swojej zgody przyjęta do szpitala psychiatrycznego i przymusowo leczona.”.
W sprawie tej interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich, a w jego oświadczeniu można przeczytać - „Tak skonstruowana definicja obejmuje osoby, z których część może nie wymagać pilnej interwencji lekarskiej. Uzasadnienie projektu ustawy milczy na temat powodów takiego - trudnego do wyjaśnienia – rozwiązania.”, podkreślając dalej, że ten fragment przepisu wymaga pilnych konsultacji oraz dokładnego wyjaśnienia.
Podziel się swoją opinią!
Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.
0 Komentarzy
Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.