Sextortion – szantaż seksualny w internecie 

Polska

Flickr

W dobie szybkiego rozwoju internetu pojawiają się też coraz to nowe zagrożenia. Sextortion jest jednym z nich. Co to takiego i jak ochronić dziecko przed szantażem seksualnym?

Sextortion – co to znaczy?

„Sextortion” to połączenie dwóch angielskich słów „sex” i „extortion” (wymuszenie). Według definicji ze strony opornografii.pl jest to „Pozyskanie od kogoś materiałów o charakterze seksualnym, a następnie wymuszanie pieniędzy lub kolejnych treści pod groźbą opublikowania otrzymanych wcześniej zdjęć, lub filmów”. Ofiarami mogą być nie tylko dorośli, ale często niestety również dzieci.

Jak działa sextortion?

Najczęściej sprawca kontaktuje się bezpośrednio z ofiarą. Prowadzi z nią konwersacje i nawiązuje intymną relację. Następnie zaczyna naciskać na dzielenie się przykładowo nagimi zdjęciami czy nagraniami lub zachęca do rozbierania przed kamerą. Wszystkie materiały zapisuje, po czym grozi ich upublicznieniem, jeśli ofiara odmówi wysłania kolejnych albo zapłacenia jakiejś sumy pieniędzy.

Szczególnie narażone na szantaż w mediach społecznościowych są młode osoby, które wykazują się często zbyt dużą ufnością wobec obcych poznanych w internecie. Warto więc poświęcić czas na rozmowę z dziećmi o zagrożeniach, jakie mogą spotkać w sieci, by nie padły ich ofiarą.

Sextortion w mediach społecznościowych

Wyłudzenia tego typu najczęściej dokonywane są za pomocą popularnych serwisów społecznościowych. Pula użytkowników, których można oszukać, jest duża, a założenie wielu fałszywych kont nie jest żadnym problemem. Oszuści kontaktują się z ofiarami np. poprzez Messengera, Instagram czy X. Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w internecie? Jeśli twoje dziecko posiada konta na mediach społecznościowych, upewnij się, że wszelkie szczegółowe informacje są ukryte, a opcja otrzymywania wiadomości od nieznajomych jest wyłączona.

Moje dziecko jest szantażowane – co zrobić?

Co jednak w przypadku, gdy nasze dziecko padnie już ofiarą wyłudzaczy? Gdzie zgłosić sextortion? Przede wszystkim dopilnuj, by zerwało kontakt z oprawcą. Jeśli jest to możliwe, ukryj listę jego znajomych przed innymi użytkownikami, żeby przestępca nie wysłał materiałów któremuś z nich. Udokumentuj rozmowę, ze szczególnym uwzględnieniem gróźb, i zgłoś do administracji portalu konto, z którego wysyłane były wiadomości. Następnie udaj się z zebranymi dowodami na policję. Sextortion jest przestępstwem podchodzącym pod artykuły 190 i 191a Kodeksu Karnego i policja ma obowiązek się tym zająć. Pamiętaj też o emocjonalnym wsparciu dziecka – nie jest niczemu winne, padło ofiarą manipulacji i zostało poszkodowane. Dobrym pomysłem będzie zorganizowanie dla niego rozmowy z kimś, kto zagwarantuje mu profesjonalną pomoc w obliczu traumy.

Czytelniku! Nie przegap naszego następnego artykułu

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.