Sii Polska pozywa związek zawodowy, żąda zakazu publikacji na temat spółki

Polska

Na zdjęciu znajduje się Gregoire Nitot (po lewo) oraz Piotr Szumlewicz (po prawo)

Gregoire Nitot, prezes Sii Polska (Wikimedia Commons, remix) i Piotr Szumlewicz, Związkowa Alternatywa

Duża firma informatyczna Sii Polska pozwała Związek Zawodowy „Związkowa Alternatywa” i jego przewodniczącego, Piotra Szumlewicza za naruszenie dóbr osobistych. Spółka domaga się łącznie 100 tys. złotych odszkodowania oraz całkowitego zakazu publikacji na jej temat.

Kontekst sporu

W listopadzie 2022 roku pracownik łódzkiego oddziału Sii, Krystian Kosowski założył związek zawodowy, zrzeszony w Związkowej Alternatywie. Dzień po ogłoszeniu tego na firmowym komunikatorze został zwolniony dyscyplinarnie.

„Twoje zachowanie jest niedopuszczalne i obrzydliwe […]. To wstyd dla łódzkiego działu IT, że zatrudnił taką osobę” — takie słowa skierował prezes firmy, Gregoire Nitot do Krystiana Kosowskiego w mailu, który błyskawicznie został hitem internetu.

W obronie swojego związkowca natychmiast wystąpił Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związkowej Alternatywy, który szeroko nagłośnił sprawę w przestrzeni medialnej, doprowadzając Sii do poważnego kryzysu wizerunkowego. Zwolniony pracownik złożył też w łódzkim Sądzie Rejonowym pozew o przywrócenie do pracy. „Mogę powiedzieć, że do wyroku jest jeszcze daleka droga” — powiedział Faktom i Analizom związkowiec. Część rozpraw została utajniona.

Pozew przeciwko Związkowej Alternatywie

Związkowa Alternatywa upubliczniła 29 kwietnia informacje o otrzymanym w zeszłym roku od Sii Polska pozwie za naruszenie dóbr osobistych. Spółka domaga się w nim zapłaty 100 tysięcy złotych na rzecz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (po 50 tys. od Związku i od Piotra Szumlewicza) oraz opublikowania przeprosin i sprostowań.

Sii zarzuca Związkowej Alternatywie i Piotrowi Szumlewiczowi bezprawność ich licznych wypowiedzi, w których twierdzili, że „reprezentanci powódki kpią i gardzą prawem, […] wypowiedzieli umowę pracownikowi wyłącznie z powodu jego działalności związkowej, zastraszają działaczy związkowych, stosują wobec pracowników władzę autorytarną”.

Firma argumentuje, że działalność pozwanych naruszyła jej renomę, przez co utraciła zaufanie publiczne, a „ze współpracy bądź zatrudnienia u Powoda zrezygnowało co najmniej kilkunastu kandydatów”.

Prezes pozwany za wysyłanie nagiego zdjęcia związkowcom – ciąg dalszy afery w Sii

Czas czytania: 3 minut

Przeczytaj również...

Prezes pozwany za wysyłanie nagiego zdjęcia związkowcom – ciąg dalszy afery w Sii

Firma zawnioskowała również o ustanowienie zabezpieczenia w postaci zakazu publikowania przez związek i Szumlewicza jakichkolwiek informacji mogących naruszać jej dobra osobiste. Egzekwowany miałby być poprzez karę 30 tysięcy złotych za każdy przypadek naruszenia (tj. każdą publikację na temat Sii).

W czerwcu 2023 roku Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił ten wniosek, uznając, że tak surowy zakaz stanowiłby rażące naruszenie konstytucyjnej wolności słowa, sugerując, że tego rodzaju sankcje są zasadniczo stosowane jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

To wydaje się sugerować, że Sąd, przynajmniej częściowo, zgadza się z argumentami Związkowej Alternatywy, dotyczącymi rzekomej autorytarności Sii Polska — nie tylko wobec swoich pracowników, ale także w stosunku do innych obywateli. Sii złożyło odwołanie od tej decyzji, więc aktualnie wniosek o zabezpieczenie rozpatruje Wyższy Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Związkowa Alternatywa twierdzi, że pozew jest zbieżny czasowo ze sprawą Krystiana Kosowskiego i licznych publikacji na ten temat, co stanowi o próbie nałożenia cenzury na niezależne związki zawodowe. „Pierwsza rozprawa nie została jeszcze wyznaczona” — informuje nas jeden ze związkowców.

Brak odpowiedzi

6 maja 2024 roku wysłaliśmy zapytanie do Sii Polska w sprawie tego artykułu, pytając, czy mają jakiekolwiek wątpliwości. Do chwili publikacji tego artykułu nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

Uzasadnienie decyzji

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


5 Komentarzy

faktyianalizy Admin

2024-05-09 12:29

9.05 nadal nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

czytelnik Gość

2024-05-09 05:26

6.05 wysłanie została wysłana prośba o odniesienie się do artykułu, a następnego dnia opublikowaliście artykuł. Troszkę słabowite to, bo przy dobrych wiatrach dostali 24h na odniesienie się do tematu. A samą sprawę trzeba nagłaśniać. Bo branża IT jest szczątkowo uzwiązkowiona.

Jan Gość

2024-05-08 13:33

Czyli o SII można pisać tylko dobrze albo w ogóle… bardzo dobrze. Niech ich cisną. Żadna poważna firma nie będzie się wiązać współpraca z kimś kto łamie prawo i jest furiatem.

Andrzej Gość

2024-05-08 13:10

SII chyba od dłuższego czasu nie może się opędzić od kandydatów do pracy :D

cootaz Gość

2024-05-08 12:25

swietny artykul, brawo! xD