Studia luksusem dla najbogatszych. Spotkanie na Uniwersytecie Wrocławskim

Polska

fot. Aleksander Pytlak

Dnia 26.10.2023 na wydziale ekonomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego odbyło się spotkanie dla studentów na temat ich sytuacji na rynku mieszkaniowym w Polsce, pod hasłem „Młodzi kontra rynek mieszkaniowy: czy jesteśmy skazani na chów klatkowy?”. Organizowała je Akcja Lokatorska wraz ze Studencką Inicjatywą Mieszkaniową, przy pomocy Dolnośląskiego Koła Młodych Inicjatywy Pracowniczej.

Przytaczane były dane statystyczne, jak i wydarzenia nagłaśniane m.in. właśnie przez organizatorów – np. niedawna walka o uratowanie przed zburzeniem akademika „Jowity”, która odbiła się w mediach szerokim echem. Rozmowa oscylowała wokół trudności ze znalezieniem mieszkań i pokoi do wynajęcia wśród młodych, a także problemów w bezpośrednich kontaktach z właścicielami lokali. Prowadzący ostrzegali przed niedopowiedzeniami czy niezgodnymi z prawem zapisami w umowach, a także porównywali warunki spotykane przez lokatorów mieszkań prywatnych, komunalnych czy akademików w największych miastach Polski. Zwrócili uwagę na pogarszające się standardy i nieproporcjonalnie do nich rosnące ceny. Szczególnie w dużych miastach, w których za wynajem mikrokawalerek czy pojedynczych sypialni w wielopokojowych mieszkaniach właściciele często żądają kwot, na które studenci pracujący jedynie parę dni w tygodniu nie mogą sobie pozwolić nawet przy pomocy rodziców – studia z uwagi na trudności z zakwaterowaniem stają się luksusem dla najbogatszych.



Fot. Aleksander Pytlak

Uczestnikami spotkania byli nie tylko studenci; temat zainteresował też duże grono młodych osób po prostu zmagających się z ciężką sytuacją na rynku, jak i dawnych absolwentów, których problem dotyka w podobnym stopniu. Pod koniec został także czas na pytania i dzielenie się uczestników własnymi doświadczeniami. Akcja Lokatorska rozdała swój „Poradnik Lokatorski” – książeczkę, w której opisuje dokładnie szczegóły najmu ze strony technicznej oraz prawnej, a także radzi, jak przeciwstawiać się trudnym sytuacjom mogącym wyniknąć podczas wynajmowania lokalu. Udostępnione zostały również deklaracje, które zainteresowani mogli wypełnić, by dołączyć do szeregów Inicjatywy Pracowniczej.

Kim są organizatorzy?

Akcja Lokatorska, jak przedstawia się na swojej stronie (https://www.lokatorzy.wroclaw.pl), jest „organizacją walczącą o godne warunki mieszkaniowe dla wszystkich”. Grupa oferuje pomoc osobom potrzebującym porady lub interwencji na tle najmu, ale również prowadzi wydarzenia edukacyjne, by uświadamiać lokatorów o ich prawach oraz możliwościach działania. Wywodzi się z wrocławskiego Nadodrza i aktywnie działa wśród instytucji mających wpływ na życie mieszkańców zarówno lokalnych, jak i migrujących z innych miast lub krajów.



Studencka Inicjatywa Mieszkaniowa (SIM) to powstała na poznańskim UAM-ie grupa, która mobilizuje studentów polskich miast do walki o lepsze warunki w akademikach oraz na rynku mieszkań. Organizuje protesty nagłaśniające trudności wśród lokatorów i poszerza świadomość społeczną na temat problemów socjalnych wśród zdobywających edukację na uczelniach, zarówno poprzez fizyczne spotkania, jak i na swoim profilu Facebook.

Dolnośląskie Koło Młodych Inicjatywy Pracowniczej jest sekcją OZZ Inicjatywy Pracowniczej, zrzeszającą osoby zainteresowane walką o własne prawa w zakresie zatrudnienia na terenie Dolnego Śląska. Angażuje się w organizację licznych głośnych wydarzeń, jak na przykład spotkanie dotyczące młodych na rynku pracy, o którym pisaliśmy w maju.

Niedługo na łamach portalu Fakty i Analizy pojawi się artykuł przygotowany przez organizatorów spotkania, w którym podsumują zebrane przez siebie informacje na temat sytuacji rynku wynajmu wśród młodych.

Czytelniku! Nie przegap naszego następnego artykułu

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.