Sukces związkowców w Kołobrzegu – kierowca wraca do pracy

Polska

Może być zdjęciem przedstawiającym czerwone flagi z logiem Związkowej Alternatywy, polskiego związku zawodowego

Związkowa Alternatywa

Sąd w Kołobrzegu wydał wyrok przywracający do pracy Dariusza Pawelczaka, przewodniczącego związku zawodowego kierowców w kołobrzeskiej komunikacji miejskiej. Związkowiec został w zeszłym roku zwolniony w trybie dyscyplinarnym, pomimo bycia objętym ochroną związkową.

2 października 2022 r. Związkowa Alternatywa - centrala w której zrzeszony jest związek zawodowy kierowców Komunikacji Miejskiej w Kołobrzegu - poinformowała o rozwiązaniu umowy o pracę Dariusza Pawelczaka w trybie dyscyplinarnym, bez ustawowo wymaganej konsultacji z zakładowym związkiem zawodowym. Związkowiec miał zostać zwolniony w ramach zemsty za to, że nagłośnił rozpowszechnianie przez prezesa Komunikacji Miejskiej, Michała Jaczyńskiego nieprawdziwych informacji dotyczących wynagrodzeń kierowców zatrudnionych w przedsiębiorstwie.

Pawelczak nie zgodził się z decyzją pracodawcy i wystąpił do sądu o przywrócenie do pracy, wraz z zapłatą wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy. Sąd Rejonowy w Kołobrzegu przyznał rację związkowcowi i wyrokiem z dnia 29 grudnia 2023 r. przywrócił go do pracy. Mimo iż wyrok nie jest prawomocny, Dariusz Pawelczak od kilku tygodni już pracuje w firmie - został bowiem wcześniej przywrócony do pracy przez sąd, w ramach zabezpieczenia roszczenia (wynika to z nowych przepisów funkcjonujących od 22 września).

W wyniku interwencji Państwowej Inspekcji Pracy, sprawą zwolnienia Dariusza Pawelczaka zajął się również kołobrzeski sąd karny. 7 lipca 2023 r., uznawszy Michała Jaczyńskiego za winnego wykroczenia polegającego na bezprawnym zwolnieniu pracownika w trybie dyscyplinarnym (art. 281 §1 pkt 3 kodeksu pracy), skazał prezesa na grzywnę w wysokości 3 tysięcy złotych.

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.