Tak się zwalnia w III RP

Publicystyka

Castorama / Wikimedia Commons, autor: Henryk Borawski, licencja: CC BY-SA 3.0

Tekst autorstwa: S. Feliks

Wszystkie większe korporacje stosują tę samą metodę, czyli „zwolnienia za porozumieniem stron” co w rzeczywistości nie istnieje, ponieważ pracodawca wymusza formalne rozwiązanie umowy za porozumienia stron. Taką samą metodą stosuje Amazon, zastraszając, grożąc pracowników.

Historia pana Adama

Do zachowania anonimowości pracownika będę nazywał poszkodowanego Panem Adamem.

W dniu 15.03.2023 w czasie pracy Pan Adam został wezwany przez Kierownika Obiektu oraz Kierownika sektora ogród na rozmowę. Zaprowadzono Pana Adama do gabinetu dyrektora, gdzie był już tam dyrektor ds. zarządzania i logistyki. Rozmowa miała dosyć luźny charakter, jednakże okazało się, że próbowano wywrzeć presję psychiczną oraz nakłonić do podpisania wypowiedzenia o pracę za tzw. Porozumieniem stron.

Panu Adamowi stawiano absurdalne zarzuty, a przedstawione fakty niebyły prawdziwe bądź zmanipulowane. Szefostwo zarzuciło dla Pana Adama, że wywiera złe wpływy na współtowarzyszy z pracy. Ów zarzut był spowodowany tym, że Pan Adam na wszelakich spotkaniach poruszał różne tematy z dyrektorem, związane z pracę i jej warunkami. Cała rozmowa miała na celu zastraszyć Pana Adama, aby nie kontynuował zainteresowania się różnymi problemami i tematami w Castoramie.

W dniu 16.03.2023 roku ponownie szefostwo wezwało Pana Adama na spotkanie oraz powtórnie zaczęto go przymuszać, wywierać presję oraz sprawiania wrażenia, że jest zbędny w Castoramie Ełk. W ostateczności Pan Adam podpisał wypowiedzenie. Warto zaznaczyć, że w trakcie spotkania 15.03.2023, Pan Adam poinformował szefostwo, że ma powołanie na 18 kwietnia do dobrowolnej służby wojskowej i nie mogą zwolnić go, ponieważ złamaliby umowę o pracę.

Cała sprawa została wezwana do Państwowej Inspekcji Pracy, Departamentu Prawnego Ministerstwa Obrony Narodowej, aby zajęli się to sprawą oraz próbę poinformowania Ambasarodów Castoramy. Warto zaznaczyć, że takie sytuacje w Castormie są dosyć powszechne.

Apel NSZZ Solidarności do pracowników Castoramy

NSZZ „Solidarność” Apeluje, aby temat odnośnie do wypowiedzeń „za porozumieniem” stron został nagłośniony, ponieważ do takich incydentów dochodzi w większości sklepów Castoramy. OZZ Inicjatywa Pracownicza apeluje, aby pracownicy nie podpisywali umów, a w ostateczności skontaktować się ze związkiem zawodowym.

Informacje ze strony Związku Zawodowego Solidarność

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.