W Mongolii powstanie metro do 2028 roku

Świat

Stolica Mongolii / Flickr


22 listopada 2023 w Mongolii na posiedzeniu gabinetu ministrów podjęto decyzje o budowie w Ułan Bator liczącej 22,3 kilometra linii metra prowadzącej ze wschodu na zachód stolicy.

Już w 2000 roku rozpoczęły się plany nad budowa linii metra, kiedy to populacja miasta przekroczyła milion osób. Sam projekt ulaanbaatar metro został zatwierdzony w 2012 roku, jednak dopiero w bieżącym 2023 roku zapadła decyzja o jego budowie.

Podpisanie umowy z przyszłym wykonawcą projektu ma nastąpić w lutym 2024 r., natomiast podpisanie umowy z jego generalnym wykonawca odbędzie się w kwietniu 2024 r. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na maj 2024 roku. Prace budowlane maja zakończyć w 2027 roku, a samo oddanie metra do użytku planowane jest na rok 2028.

Jednym z głównych celów budowy metra jest zmniejszenie tworzących się w mieście korków na coraz bardziej ruchliwych drogach. Obecnie to właśnie autobusy są najpopularniejszym środkiem transportu publicznego wśród stale rosnącej populacji mongolskiej stolicy, liczącej obecnie ponad 1,6 miliona mieszkańców.

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.