Większość Niemców za poborem. Młodym ten pomysł się nie podoba

Świat

Na zdjęciu widać wielki budynek parlamentu Rzeszy w Berlinie, zawieszoną na nim niemiecką flagę i wielką niemiecką flagę obok po lewej stronie fotografii

Alberto Garcia / Dem Deutschen Volke, Gmach parlamentu Rzeszy w Berlinie

Kolejny sondaż nie przyniósł niespodzianek w kwestii niemieckiego poboru. Ponad połowa obywateli Niemiec opowiada się za jego przywróceniem, jednak istnieją wyraźne różnice w opinii w zależności od wieku respondentów. Najwięcej zwolenników poboru odnaleźć można wśród starszych obywateli, podczas gdy najmniej poparcia pochodzi od młodszych osób, które pobór bezpośrednio dotyczy.

Badania przeprowadzone na zlecenie niemieckiego magazynu Stern — ukazują, że większość Niemców chce ponownego wprowadzenia obowiązkowej służby wojskowej. Za jest 52% ankietowanych, przeciw 43%. Instytut Forsa przeprowadził badania na zlecenie magazynu.

Wschodnie Niemcy wykazują większe poparcie dla poboru niż zachodnie – odpowiednio 56% do 52%. Sympatycy partii AfD (Alternatywa dla Niemiec), CDU/CSU i BSW są bardziej skłonni poprzeć tę koncepcję, przekraczając 60% poparcia. Najniższe poparcie, wynoszące 37%, można odnotować wśród zwolenników Zielonych.

Zauważalna jest wyraźna tendencja, że im starsi respondenci, tym większe poparcie dla przywrócenia poboru, natomiast im młodsi, tym mniejsze. Największe wsparcie wykazują obywatele Niemiec, których pobór nie dotyczy, tj. osoby w wieku 60+.

Zgodnie z informacjami magazynu Stern, niemiecki rząd rozważa ponowne wprowadzenie poboru, który oficjalnie został zawieszony w 2011 roku.

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


2 Komentarzy

Olo Gość

2024-03-17 14:50

Jak w Polsce ci co nie pójdą na wojnę najwięcej o niej mówią

wacuś emigrant Gość

2024-03-13 09:22

Jestem przekonany, że polska Ministerka Do Spraw Równości stanowczo poprze starania i dążenia niemieckich kobiet do prawa bycia zabijanymi na wojnie. Przynajmniej w parytecie 50/50% I sprawi, że niemieckie kobiety staną się dominująca częścią niemieckich sił zbrojnych.