Wietnam: Prezydent Nguyen Xuan Phuc zmuszony do rezygnacji

Nguyen Xuan Phuc, Prezydent Socjalistycznej Republiki Wietnamu podpisuje Złotą Księgę, Palais des Nations. 28 listopada 2021 r. Zdjęcie ONZ: Violaine Martin

Zgodnie z doniesieniami prasy krajowej w Wietnamie. Dziś prezydent Wietnamu, Nguyen Xuan Phuc, został zmuszony do złożenia rezygnacji. To pierwszy raz w Wietnamie, kiedy prezydent został zmuszony do odejścia z urzędu.

Decyzję podjęto na dzisiejszym nadzwyczajnym posiedzeniu, Komitet Centralny Partii zgodził się, aby Nguyen Xuan Phuc ustąpił ze stanowiska członka Biura Politycznego, członka Komitetu Centralnego Partii i przewodniczącego kraju. Członkowie Komunistycznej Partii Wietnamu poradzili też, by podjął przerwę w pracy i przeszedł na emeryturę.



  • Pan Nguyen Xuan Phuc został zmuszony do odejścia ze stanowiska prezydenta Wietnamu. Co jest tego przyczyną?
  • Przyczyny są kwestią sporną, ale wiele dziennikarzy mówi o rzekomym umocnieniu władzy sekretarza Phu Tronga. Istnieją jednak opinie, które mówią o działaniach antykorupcyjnych komunistycznego rządu.
  • Sytuacja w Wietnamie jest niezwykle ciekawa. Nigdy partia nie zmuszała urzędującego prezydenta do odejścia z rządu. Jak wyglądało to jednak lata wcześniej za rządów popularnego wietnamskiego rewolucjonisty Ho Chi Minha?
  • Czy zmiana w kierunku polityki sekretarza generalnego Phu Tronga wpłynie na relację z państwami zachodu, w tym Stanami Zjednoczonymi? Trzeba spojrzeć na to, co mówią o tym eksperci i politycy rządu w Wietnamie.

„Świadomy swojej odpowiedzialności wobec Partii i narodu, pan Phuc złożył wniosek o rezygnację z przydzielonych mu stanowisk, odejście z pracy i przejście na emeryturę” – czytamy w oświadczeniu.

Powodem, dla którego Phuc został zmuszony do rezygnacji, było to, że w czasie pełnienia funkcji premiera w latach 2016-2021 pozostawił wielu urzędników bez drogi rozwoju. Za jego kadencji trzech ministrów dopuściło się też naruszeń, powodując przy tym poważne konsekwencje. Te informacje zawarto w komunikacie Komitetu Centralnego Partii.

W wyniku bieżących wydarzeń; sekretarz generalny Nguyen Phu Trong umocnił swoją władzę polityczną, a przeciwnicy polityczni Phuca chcą go uchylić, aby wybrać innego kandydata na stanowisko przywódcy państwa.

Dwóch wicepremierów, Pham Binh Minh i Vu Duc Dam, zostało zmuszonych do „odejścia” ze swoich stanowisk pod koniec grudnia, ze względu na ich zaangażowanie w sprawy korupcyjne. Te wydarzenia przypadają na urzędowanie prezydenta Xuan Phuca.

Według portalu Nikkei Asia, wraz z rezygnacją prezydenta Nguyen Xuan Phuca oraz jego rezygnacją z członka Biura Politycznego Komunistycznej Partii Wietnamu, sekretarz generalny partii Nguyen Phu Trong umocnił swoją władzę polityczną.

W rozmowie z agencją prasową AFP badacz Le Hong Hiep z Instytutu Studiów Azji Południowo-Wschodniej w Singapurze powiedział, że wymuszona rezygnacja Phuca była głównie związana z korupcją, ale mogła być również spowodowana wewnętrznymi walkami o władzę.



W rozmowie powiedziano również o tym, że sekretarz generalny Nguyen Phu Trong w zasadzie musi zejść ze stanowiska maksymalnie do 2026 r. Według pana Le Hong Hiepa, przeciwnicy polityczni Nguyen Xuan Phuc chcą go usunąć, aby utorować drogę innemu kandydatowi do objęcia pozycji przywódczej.

Nowa linia polityczna rządu komunistycznego w Wietnamie?

Zwolennicy nowej polityki w Wietnamie zdecydowanie nie zejdą z kursu krytykowania państw zachodnich, w tym Stanów Zjednoczonych. Jeszcze niedawno wiele członków partii publikowało w mediach społecznościowych informacje o rocznicy operacji Niagara w Wietnamie, jaką rozpoczęto w 1968 roku.

Amerykański samolot płonie w amerykańskiej bazie Khe Sanh / AFP

Operacja Niagara w Wietnamie obejmowała 66 dni bombardowań, uwalniając najbardziej skoncentrowane użycie siły ognia powietrznego w historii działań wojennych. Podjęta inwazja Stanów Zjednoczonych zabiła co najmniej 15 tysięcy Wietnamczyków.

Warto spojrzeć w przeszłość. Najpotężniejszym prezydentem w historii według Wietnamczyków był Ho Chi Minh, który sprawował tę funkcję od 1946 r. do śmierci w 1969 r., czyli ponad 23 lata. W jego najpotężniejszym okresie Ho Chi Minh zajmował również najwyższe stanowisko przywódcze partii komunistycznej. Od 1960 był już tylko przewodniczącym partii, prezydentem kraju, a wraz z dojściem do władzy Le Duana, Ho Chi Minh przestał być w centrum życia politycznego. Od tego czasu prezydent stopniowo stał się pozycją ceremonialną.



Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.