Wietnamski chleb, znany na świecie i popularny wśród turystów

Świat

Bánh mì / Flickr, autor: Khánh Hmoong, licencja: CC BY-NC 2.0

W mieście Ho Chi Minh odbędzie się festiwal chleba. Celebracja ma trwać od 30 marca do 2 kwietnia. Festiwal organizowany jest przez stowarzyszenie turystyczne i departament turystyczny tego miasta.

Bánh mì, bo tak nazywa się wietnamski chleb, wszedł na stoły mieszkańców tego kraju w latach 50 XX wieku. Wywodzi się on od chleba bagietkowego, który został przywieziony przez Francuzów do Wietnamu. Od francuskiej bagietki różni się on tym, że ma chrupiącą skórkę i miękki środek, tymczasem bagietka jest chrupiąca i ciągnąca się. Istnieje teoria, że Wietnamczycy dostosowali ten wypiek do swoich warunków, gdyż ciężko im jeść twarde posiłki, ze względu na delikatniejszą szczękę.



bánh mì / Flickr, autor: Andrea Nguyen, licencja: CC BY 2.0.

Przysmak trafił do serc nie tylko rodowitych mieszkańców, ale też turystów goszczących w Wietnamie. Różnorodne jego warianty można zakupić na ulicznych stoiskach, jako tzw. street food. Taste Atlas, portal uznawany kulinarną mapą świata, umieścił bánh mì na 6 pozycji w swojej liście 50 najlepszych potraw ulicznych na świecie. W krajach zachodnich ten rodzaj pieczywa rozpowszechnił się po wojnie w Wietnamie.

Jak przy każdej popularnej potrawie powstają różniące się nieco od siebie odmiany. Najpopularniejszymi odmianami wietnamskiego chleba są chleb z kiełbaskami (Bánh mì nhân chả lụa), chleb omletowy (Bánh mì trứng ốp la), chleb z ciastem rybnym (Bánh mì chả cá), chleb z kawałkami kurczaka (Bánh mì gà xé), chleb z tradycyjnym nadzieniem Shumai (Bánh mì xíu mại), chleb z grillowanym mięsem (Bánh mì thịt nướng), chleb z wędliną (Bánh mì pa-tê, thịt nguội), chleb z wieprzowiną (Bánh mì heo quay) i jeszcze więcej, gdyż odmian chleba jest niezwykle wiele.



bánh mì / Flickr, autor: Rory Harnden, licencja: CC BY-SA 2.0

Jeżeli zainteresowaliście się tą przekąską w Internecie znajdziecie mnóstwo przepisów na własne Bánh mì. Są również przepisy na szczególnie specyficzne ciasto jak ten.

Czytelniku! Nie przegap naszego następnego artykułu

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.