Wojna w Palestynie – podsumowanie dnia 9 listopada 2023

Świat

fot. Domena publiczna

IDF kontynuuje bombardowanie Strefy Gazy – według danych ministerstwa zdrowia Gazy, liczba cywilnych ofiar wynosi 10812 (w tym 4412 dzieci). Intensywne walki trwają wewnątrz miasta Gaza, pomimo to nie nastąpiły znaczne zmiany pozycyjne (zob. mapę poniżej). Dochodzi też do starć między siłami izraelskimi a palestyńskimi grupami oporu na okupowanym Zachodnim Brzegu, w miastach Dżanin i Nablus (teoretycznie znajdujących się pod wyłączną kontrolą Autonomii Palestyńskiej).

Na libańsko-izraelskiej granicy trwa wymiana ognia między IDF a wojskiem Hezbollahu – zbombardowane zostały miejscowości przygraniczne w obu państwach. Pojawiły się doniesienie o wzajemnym ostrzale przy pomocy broni ręcznej, co stanowiłoby kolejną eskalację.

Po raz pierwszy od początku wojny zbombardowane zostały miejscowości w rejonie pustyni Negew na południu Izraela. Pociski balistyczne spadły również na portowe miasto Ejlat, za co zadeklarowały odpowiedzialność siły zbrojne Jemenu.

Lotnictwo izraelskie dokonało bombardowania celów w syryjskich rejonach administracyjnych (muhafaza) Damaszku i As-Suwajdy. Lotnictwo amerykańskie dokonało też ataku na lokalizacje we wschodniej Syrii, rzekomo używane przez siły zbrojne irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i jego sojuszników.

Zbrojne siły oporu w Iraku (Islamic Front for the Iraqi Resistance) dokonały ataku lotniczego, przy pomocy dronów, na amerykańskie bazy wojskowe w miastach Harir w północnym Iraku i Asz-Szaddada w Syrii

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.