Wystawa o wojnie domowej w Hiszpanii

Polska

Zdjęcie reklamujące wystawę

W Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej otwarta została wystawa „Jeśli dziś padnie Madryt, jutro padnie Warszawa. Polskie wątki w wojnie domowej w Hiszpanii”. Tytuł

Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Niepodległości oraz Stowarzyszenie Ochotnicy Wolności gromadzi znajdujące się w zbiorach muzeum eksponaty przekazane przez polskich antyfaszystów walczących w wojnie domowej w Hiszpanii oraz ich rodziny. Wystawa prezentowana będzie do 1 października.



Otwarcie wystawy

Głównymi eksponatami są antyfaszystowskie plakaty hiszpańskie z lat 1936-1939. Wystawiono również dokumenty polskich żołnierzy Brygad Międzynarodowych, elementy umundurowania czy modele samolotów, które wykonywali żołnierze Brygad internowani we Francji od roku 1939.

Unikatowym eksponatem jest „Elementarz antyfaszystowski”, wykonany przez dwóch polskich grafików, którzy mieszkali w Hiszpanii jeszcze przed rokiem 1936, a podczas wojny domowej walczyli w Brygadach Międzynarodowych.

Otwarciu wystawy towarzyszyło spotkanie wprowadzające w tło historyczne. Aktorka Maja Komorowska deklamowała wiersze znanych hiszpańskich poetów, między innymi Federico Garcia Lorca, który w 1936 roku, po wybuchu wojskowej rebelii, został zamordowany przez hiszpańskich faszystów za swoje lewicowe poglądy. Przedstawicielka Muzeum Niepodległości podkreślała, że eksponaty są prezentowane po raz pierwszy od niemal 40 lat. Ostatnia wystawa poświęcona wojnie domowej w Hiszpanii odbyła się w roku 1986.



Oprócz eksponatów prezentowanych w ramach wystawy, w Muzeum X Pawilonu można obejrzeć kopię obrazu „Guernica” Pablo Picassa, namalowaną przez Wojciecha Fangora. Obraz Picassa powstał aby upamiętnić mieszkańców baskijskiego miasta Guernica, ofiary bombardowania przez niemieckie lotnictwo wspierające wojska Franco.

W latach 1936-1939 w Hiszpanii przeciwko puczowi generała Francisco Franco, popieranego przez faszystowskie Włochy oraz nazistowskie Niemcy, walczyło ponad 5 tysięcy ochotników z Polski, głównie robotników, którzy w dwudziestoleciu międzywojennym emigrowali do Francji czy Belgii. Wśród ochotników wstępujących do Brygad Międzynarodowych walczących w ramach armii hiszpańskiej, byli głównie związkowcy, komuniści i socjaliści. Polskie oddziały walczyły w niemal wszystkich najważniejszych bitwach tej wojny. W roku 1939, gdy wojna zakończyła się zwycięstwem rebeliantów gen. Franco, polscy ochotnicy, którzy zostali ewakuowani do Francji, zostali tam internowani.



Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.