Za kilka dni mieszkańcy Kambodży, Tajlandii czy Laosu powitają rok królika!

Materiały własne

W dniach od 14 do 16 kwietnia buddyjscy mieszkańcy Kambodży, Tajlandii, Laosu, Mjanmy, Sri Lanki i niektórych regionów Indii powitają Rok Królika. Królik jest czwartym z dwunastu zwierząt lunarnego kalendarza, poprzedza go tygrys, a po roku zostaje zastąpiony przez smoka.

Obchody Songkran różnią się między sobą w poszczególnych państwach, ale jednym ze wspólnych elementów jest wszechobecne „śmigus-dyngus”, obsypywanie się białym pudrem, tradycyjne gry oraz powszechna zabawa.

W Kambodży pierwszy dzień tradycyjnego Nowego Roku nazywany jest „dniem stworzenia” (Moha Sangkranta). Miejscowa ludność dekoruje i sprząta swoje domostwa oraz ubiera się odświętnie, by powitać nowego anioła wyznaczonego do ochrony w nadchodzącym roku. O godzinie 4 nad ranem, siła ta ma pojawić się na Ziemi. Rankiem buddyści obmywają twarze w „świętej wodzie”, w południe klatkę piersiową, a przed snem stopy. Wieczorem świece i pachnące kadzidła rozświetlą mrok.

materiały własne

Drugi dzień, zwany Veareak Vanabat, jest przeznaczony na dzielenie się z potrzebującymi oraz wspominanie przodków, którzy przekroczyli bramę śmierci.

Trzeci dzień oficjalnych obchodów, Veareak Laeung Sak, poświęcony jest obmywaniu posągów Buddy perfumowaną wodą, a także ciał rodziców i dziadków staruszków, co ma zapewnić im dobry stan zdrowia przez cały nadchodzący rok.

Niech moc królika będzie z nami!

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.