ZUS kwestionuje prawo do strajku. Dramatyczna sytuacja pracowników

Polska

Piotr Szumlewicz, Logo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

„Majątek narodowy jest rozdawany między żony kolesi i kochanki rządowych dygnitarzy, rodzina Beaty Szydło czy Zbigniewa Ziobry, tuczy się na wygodnych posadach spółkach skarbu państwa.”- mówią związkowcy ze Związkowej Alternatywy.

Związkowa Alternatywa domaga się podwyżek dla pracowników ZUS14 września Związkowa Alternatywa w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych rozpoczęła referendum strajkowe, trwało ono od 14 września do 4 października, wedle polskiego prawa, aby wszcząć strajk, potrzebne jest 50% z referendum strajkowego, z informacji związkowców wynika, że 4 października referendum wynosiło ok. 34%. Związkowcy przede wszystkim domagają się podwyżki wynagrodzeń zasadniczych brutto o 1200zł.

Związkowcy jednak spotkali się z oporem pracodawcy. ZUS przez cały czas kwestionuje działalność związku zawodowego, uważa że pracownicy nie mają prawa do strajku a pracownicy, którzy wezmą udział w referendum strajkowym, mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Dla pracodawcy referendum strajkowe jest nieuzasadnione, twierdzi, że w ZUS-ie zarobki są wysokie a warunki pracy na wysokim poziomie, strona pracownicza twierdzi jednak inaczej:

„Tymczasem sytuacja jest coraz bardziej dramatyczna: płace w Zakładzie są niskie, pracownicy są przepracowani i mają mnóstwo nadgodzin, sprzęt jest przestarzały i się często zawiesza, kanały awansu są zablokowane, szerzy się kolesiostwo i nepotyzm.”-tłumaczą związkowcy.

Związkowa Alternatywa zleciła Kancelarii Duobis przygotowanie ekspertyzy prawnej o stosunku pracodawcy do związku zawodowego. Na oficjalnej stronie Związkowej Alternatywy czytamy:

„[…] Z ekspertyzy Dubois wynika też, że ze względu na bezprawną odmowę wejścia w spór zbiorowy nasz związek ma prawo do natychmiastowego przeprowadzenia referendum strajkowego, a następnie strajku”ZUS pozywa Związkową Alternatywę do sądu, zwycięstwo strony pracowniczej

1 października materiały radiowe związkowców zostały emitowane w największych stacjach ogólnokrajowych Polskiego radia. Dla zainteresowanych, którzy chcieliby odsłuchać tych materiałów, udostępniamy poniżej link do wpisu Związkowej Alternatywy.

Nasze materiały referendalne w Polskim Radiu! - za.org.pl

Pracodawca jednak, usłyszawszy materiały referendalne związkowców, postanowił pozwać Związkową Alternatywę w trybie wyborczym. W szczególności ZUS zbulwersował się jednym fragmentem z materiału radiowego, kiedy związkowcy opowiedzieli o ogólnej sytuacji w ZUS.

-„[…] To związkowa Alternatywa jest dzisiaj nadzieją pracowników ZUS, gdzie trwa najważniejsze głosowanie w historii tego urzędu, stawką, jest pierwszy w dziejach strajk. Gdy prezeska ZUS Gertruda Uścińska odmawia prawa do legalnego strajku, Związkowa Alternatywa nieustraszona idzie po swoje, nie dajemy się zastraszyć, nie boimy się cwaniaków na pasku władzy”- mówią związkowcy.

Fakty i Analizy otrzymały wiadomość od Związkowej Alternatywy, że proces z ZUS wygrała Związkowa Alternatywa.Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.