Zwolnienia w IT – pisaliśmy o tym w kwietniu i nie wierzyliście

Gospodarka

Może być zdjęciem przedstawiającym napis ”NOKIA”

Nokia / Flickr, autor: Jon Russell, licencja: CC BY-SA 2.0 DEED

W ubiegłym miesiącu, dokładnie 16 listopada 2023 r., Związkowa Alternatywa (jedna z głównych central związkowych w Polsce) poinformowała, że zaczęła działać w polskim oddziale fińskiego giganta telekomunikacyjnego Nokii – Nokia Solutions and Networks. Nieprzypadkowo nastąpiło to po ogłoszeniu przez Nokię planu masowych redukcji etatów (przewidzianego przez naszą redakcję już w kwietniu!).

Związki zawodowe są raczej jedną z ostatnich rzeczy, jakie się kojarzą z branżą teleinformatyczną – w końcu wynagrodzenia pracowników IT nieraz wielokrotnie przewyższają zarobki w innych branżach, zwłaszcza jeśli mówimy o stanowiskach specjalistycznych. Niemniej, we wielu krajach zachodnich i wschodnioazjatyckich od kilku lat związki zawodowe z powodzeniem funkcjonują we wielu firmach informatycznych, w tym u liderów rynku, takich jak choćby Google.



Od ponad roku zjawisko to rozwija się również nad Wisłą. W listopadzie 2022 r. całą Polskę obiegł skandal wokół zwolnienia dyscyplinarnego przewodniczącego nowpowstałego związku zawodowego w firmie Sii. Warto zaznaczyć, że już wcześniej istniały polskie związki zawodowe w sektorze teleinformatycznym, np. zakładowy związek w Accenture czy też międzyzakładowy Ogólnopolski Związek Zawodowy Samozatrudnionych "wBREw". Niemniej, od czasu afery w Sii uzwiązkowienie wśród pracowników polskiego IT wyraźnie nabiera tempa – począwszy od założenia związku zawodowego w krakowskiego oddziału Ocado, gdzie pracownicy nie kryli swoich inspiracji wydarzeniami w Sii. W tym roku powstały związki w CD Projekt Red oraz w polskich oddziałach koncernów Google, Amazon (spółce Amazon Machine Learning), czy wreszczie Nokii.

Pracujący w Nokia Solutions and Networks związkowcy Związkowej Alternatywy stanowią część międzyzakładowej organizacji związkowej. Według naszych informacji nie było negatywnych reakcji szefostwa spółki na założenie związku, wręcz przeciwnie – zarząd zadeklarował chęć przystąpienia do rozmów ze związkowcami.

Nie jest tajemnicą, że kontekst powstania związku stanowi ogłoszony przez Nokię plan masowych zwolnień, mający docelowo objąć aż 16% załogi. Redukcja etatów nie ominie również Polski - przewiduje się bowiem, że wypowiedzenia u nas otrzyma aż 800 osób.

Sytuacja ta została jednak przewidziana przez naszą redakcję….. już w kwietniu! Należy wyjaśnić, że redukcja zatrudnienia w Nokii wpisuje się w trend masowych zwolnień w firmach IT, który rozpoczął się ponad rok temu w USA i szybko dotarł nad Wisłę. Fakty i Analizy opisywały to już dwukrotnie:



W pierwszym z naszych artykułów zawarliśmy następujący fragment dotyczący Nokii (co ciekawe, również tutaj przewija się wątek Sii): „Redukcji zatrudnienia dokonała również firma Sii, o której głośno było niedawno z powodu bezprawnego zwolnienia dyscyplinarnego szefa związku zawodowego oraz innych ekscesów szefostwa – według informacji dostępnych na grupkach dyskusyjnych zlikwidowane zostały projekty świadczone na rzecz Nokii, a umowy z należącymi do nich pracownikami zostały zerwane. Wydarzenie to może budzić niepokojące podejrzenia dotyczące sytuacji zatrudnienia w obrębie Nokii (specyfika rynku IT jest taka, że o zatrudnieniu pracowników często decyduje docelowy klient, a nie formalny pracodawca).". Niestety, jak się niedługo później okazało, nasze przewidywania były w pełni uzasadnione.

Czytelniku! Nie przegap naszego następnego artykułu

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.