Przychody USA ze sprzedaży broni wzrosły o 50% w 2022 roku

Stany Zjednoczone

Sprzęt amerykański na paradzie w Kuwejcie, 2011 rok / Wikimedia Commons, autor: DVIDSHUB

Amerykański Departament Stanu opublikował dane dotyczące przychodów ze sprzedaży broni innym rządom w roku fiskalnym 2022. Zyski z tego tytułu wzrosły znacznie. Przyczyniła się do tego szczególnie wojna na Ukrainie i związana z nią większa liczba zamówień na amerykański sprzęt wojskowy.

Kwota przychodu z transakcji typu rząd dla rządu wyniosła w zakończonym roku fiskalnym aż 51,9 miliardów dolarów. Okres ten zakończył się 30 września. Poprzedni okres rozliczeniowy przyniósł przychód rzędu 34,8 miliardów dolarów, a więc wzrósł o 49,1%.

Departament Stanu stwierdził, że wzrost ten wynika z kontynuowanej pomocy militarnej dla Ukrainy walczącej z Rosją oraz dodał, że transfer i handel bronią jest ważnym elementem amerykańskiej polityki zagranicznej. Główny kierunek sprzedaży broni stanowią państwa NATO i sojusznicy USA.

Kontrakty przedstawione zostaną teraz Kongresowi, który będzie musiał je zatwierdzić. Podkreśla się, że niektóre z nich mogą zostać zakwestionowane przez izbę lub będą podjęte negocjacje.

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.