Umieralność na raka piersi wzrasta. Zbadaj się za darmo

Polska

Różowa wstążka to międzynarodowy symbol świadomości raka piersi / Flickr, autor: Ted Fu

Tekst autorstwa: Laura Włóczkiewicz

Rak piersi odpowiada za około 23% wszystkich nowotworów dotyczących kobiet. Odpowiednio wczesne wykrycie choroby wpływa na przeżywalność i całkowite wyleczenie. W Polsce można skorzystać co 2 lata z bezpłatnego programu mammografii. Wystarczy umówić się telefonicznie w odpowiednim punkcie, których listę znajdziemy online.

Październik miesiącem świadomości



Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała w 2023 roku Ramy Globalnej Inicjatywy na rzecz Walki z Rakiem Piersi, których celem jest uratowanie 2,5 miliona żyć do 2040 roku. Październik ogłoszony został miesiącem świadomości możliwości zachorowania, podczas którego rusza wiele kampanii informacyjnych. Wiedza pacjenta wpływa bowiem na odpowiednio wczesne wykrycie zmian nowotworowych, z którymi wtedy dużo łatwiej walczyć.

Rak piersi jest chorobą, w której nieprawidłowe komórki piersi rosną poza kontrolą i tworzą guzy. Nieleczone guzy mogą rozprzestrzenić się po całym organizmie i stać się śmiertelne.

Według badań w 2022 roku wykryto 2,3 miliona przypadków raka piersi, z czego 670 tysięcy osób zmarło. Przy tak dużej ilości zachorowań, jest to najczęściej diagnozowany nowotwór na świecie. Mężczyźni stanowią około 0,5-1% wszystkich przypadków. Większość programów jest więc kierowana do grupy najbardziej narażonej, czyli kobiet. Głównymi czynnikami ryzyka są bowiem płeć i wiek. Kobiety po 40 roku życia są narażone bardziej niż młodsze. Dodatkowo wskazuje się na spożywanie alkoholu i tytoniu, a także historii chorób nowotworowych w rodzinie.

Jakie są objawy raka piersi?

  • Guzek lub zgrubienie piersi,
  • Zmiana rozmiaru, kształtu lub wyglądu piersi,
  • Wgłębienia, zaczerwienienia, wżery lub inne zmiany na skórze,
  • Zmiana wyglądu brodawki sutkowej lub skóry otaczającej brodawkę (otoczki),
  • Nieprawidłowy lub krwawy płyn z brodawki sutkowej.



Czy potępienie Izraela to antysemityzm? Obalamy syjonistyczne kłamstwo

Czas czytania: 14 minut

Przeczytaj również...

Czy potępienie Izraela to antysemityzm? Obalamy syjonistyczne kłamstwo

Nierówności a rak piersi

W 95% krajów na świecie rak piersi stanowi główną przyczynę śmierci na skutek nowotworu. Wysoka śmiertelność występuje w krajach o niskich lub średnich dochodach. W państwach wysoko rozwiniętych przeżywalność w ciągu 5 lat od wykrycia raka piersi wynosi ponad 90%. Tymczasem współczynnik ten wynosi 66% w Indiach i tylko 40% w RPA. Te różnice wynikają z braku świadomości pacjentek, czyli późnym wykryciu nowotworu, a także słabej infrastrukturze medycznej. Wysoka śmiertelność wiąże się z także z brakiem odpowiedniego wsparcia państwa np. bezpłatnych badań mammograficznych czy kampanii informacyjnych.

W Polsce diagnozę raka piersi słyszy co roku 22 tys. kobiet. Badacze informują także, że tendencja umieralności jest rosnąca. Zaznaczają, że zbyt mało mówi się o tej chorobie. 41% pacjentek wykrywa chorobę we wczesnym stadium, przy średniej unijnej wynoszącej 51%. 5-letnia przeżywalność wynosi w naszym kraju 77%. Niestety zachorowalność na ten rodzaj nowotworu w Polsce wzrasta.

Darmowe badania w Polsce

Jeżeli jesteś kobietą w wieku od 45 do 74, możesz skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych na terenie całego kraju. Na profilaktyczne badanie w kierunku raka piersi możesz umówić się bez skierowania. Listę ośrodków realizujących badania znajdziesz pod tym linkiem. Z listy należy wybrać badanie pod kierunkiem raka piersi, oznaczyć województwo i powiat, by wyświetliła się lista podmiotów.

Takie badanie bezpłatnie można wykonywać co 2 lata, wystarczy znajdować się w grupie ryzyka.

Czytelniku! Nie przegap naszego następnego artykułu

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.