Coraz ciaśniej – zmniejszyła się średnia powierzchnia budowanych mieszkań

Polska

Apartment livingroom / Wikimedia Commons, autor: IFERREIRO, licencja: CC BY-SA 3.0

Opublikowany dziś raport GUS wskazuje jasno – powierzchnia mieszkań oddanych do użytku przez deweloperów na sprzedaż lub wynajem zmniejszyła się o 0,5 m kw. Dane dotyczą okresu styczeń-maj 2024 roku. Deweloperzy tłumaczą się rosnącymi kosztami.

Ciaśniejsze nowe mieszkania



Przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania oddanego do użytku przez deweloperów spadła w okresie styczeń-maj o 0,5 m kw. - podaje GUS – ostatecznie przeciętne mieszkanie ma wymiary 61,5 m kw. Dane pochodzą z najnowszego raportu „Sytuacja społeczna gospodarcza kraju w maju 2024 r.”

Polacy polubili ciasne mieszkania?

Deweloperzy tłumaczą się między innymi preferencjami młodych kupujących i wynajmujących, którzy mają preferować mniejsze mieszkania. Powodem tego ma być zmiana stylu życia, chęć większej mobilności oraz mieszkanie w określonej lokalizacji np. charakteryzujące się gęstą zabudową centra miast.

Informują również, że zwiększyły się ceny nieruchomości, co prowadzi do mniejszych możliwości finansowych i wybór mniejszego mieszkania – także z powodu braku możliwości uzyskania większego kredytu.



Prywatyzacja wód? Przykład z Wielkiej Brytanii pokazuje, że to błąd

Czas czytania: 7 minut

Przeczytaj również...

Prywatyzacja wód? Przykład z Wielkiej Brytanii pokazuje, że to błąd

Według wyjaśnień deweloperów mniejsze mieszkania są też dużo bardziej efektywne przestrzennie. Na tej samej powierzchni można wybudować więcej mieszkań. Dodają również, że brakuje również gruntów pod zabudowę, szczególnie w atrakcyjnych lokalizacjach, co ma wykluczać budowanie mieszkań większych.

Zdanie lokatorów

„Ludzi nie stać już na kredyty, a deweloperzy nie chcą zrezygnować z rekordowo wysokich marż”. - mówi Faktom i Analizom Piotr Ciszewski z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów - „Polacy płacą obecnie za metr kwadratowy mieszkania najwyższą cenę w historii. Od roku 2018 średnia cena zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, wzrosła o około 70%. Efektem jest zmniejszająca się powierzchnia mieszkań, czy obchodzenie prawa poprzez oferowanie tzw. Mikrokawalerek niespełniających wymogów lokali mieszkalnych. To wynik braku sensownej polityki mieszkaniowej polegającej na rozwoju budownictwa spółdzielczego, czy komunalnego”.



Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.