Izrael: Naukowiec zawieszona na uczelni po krytyce syjonizmu

Świat

Kampus Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie / Flickr CC BY-SA 3.0

Palestyńska profesorka Nadera Shalhoub-Kevorkian została zawieszona przez Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie po tym, jak publicznie skrytykowała syjonizm, określając go jako zbrodniczą ideologię i wzywając do jego obalenia dla osiągnięcia postępu. Jej słowa wywołały kontrowersje wśród władz uczelni. Naukowiec znana jest z aktywizmu na rzecz praw obywatelskich ludności palestyńskiej.

W październiku Shalhoub-Kevorkian dołączyła do ponad tysiąca naukowców w podpisaniu listu oskarżającego Izrael o ludobójstwo w Gazie oraz apelującego o zakończenie apartheidu i izraelskiej okupacji Palestyny. Uniwersytet zalecił jej rezygnację, jednak profesorka pozostała przy swoich poglądach, co doprowadziło do jej zawieszenia w działalności dydaktycznej.

Naruszyła dobre imię syjonistycznego uniwersytetu

Uczelnia określiła się jako „dumna izraelska, publiczna i syjonistyczna instytucja” i potępiła „szokujące i oburzające” wypowiedzi Shalhoub-Kevorkian, podkreślając, że naruszyły one dobre imię instytucji. Decyzja o zawieszeniu została podjęta natychmiastowo w celu zapewnienia bezpiecznego i sprzyjającego środowiska na kampusie.

Izrael prowadzi kampanię głodową przeciwko Palestyńczykom, mówi ekspert ONZ

Czas czytania: 4 minut

Przeczytaj również...

Izrael prowadzi kampanię głodową przeciwko Palestyńczykom, mówi ekspert ONZ

W obronie profesorki stanęli również studenci Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, organizując protest przeciwko decyzji władz uczelni. Shalhoub-Kevorkian, poza pracą na Uniwersytecie, jest również aktywistką na rzecz obrony praw obywatelskich palestyńskiej ludności. Jej prace naukowe skupiają się głównie na tematach związanych z traumą, przestępstwami państwowymi, kryminologią, inwigilacją, przemocą ze względu na płeć oraz studiami nad ludobójstwem.

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


3 Komentarzy

JAnonim Gość

2024-03-21 19:04

A propos nauki:10.04.2024r, godz. 11:00, Warszawa, Krakowskie Przedmieście 87/89 lok.2, I piętro, Związek Literatów Polskich, Konferencja pt. „Edukacja na rozdrożu”, godz. 12:10 prelegent Prezes Stow. STOPZET. Więcej na wsks.pl oraz inspiracjepolonistyczne.pl

wacuś emigrant Gość

2024-03-21 09:03

I tak dziwne, że jeszcze żyje.

zero.bog Gość

2024-03-21 08:49

No cóż. Jestem pewien, że polski naukowiec pracujący na polskim uniwersytecie również straciłby pracę po tym, jakby w swoich oficjalnych wystąpieniach zaczął przedstawiać prawdę o ukraińskim nacjonalizmie. Prawda jest zawsze traktowana w jednakowy sposób.