Mongolia: Lekkomyślna prywatyzacja teatru odwrócona

Świat

źródło: Facebook

25 kwietnia 2024 po 27 latach braku działalności w Ułan Bator został otwarty Państwowy teatr dla Dzieci i Młodzieży. Teatr znajduje się w dzielnicy Songinchajrchan, która ma największą populację w stolicy liczącą 330 tysięcy mieszkańców. Nowy teatr może pomieścić łącznie 850 osób. W państwowym teatrze pracować będzie 110 artystów i pracowników. 3 – piętrowy teatr ma powierzchnię 12972 metrów kwadratowych.

Historia tego teatru rozpoczyna się 76 lat temu. W 1948 roku powstał Państwowy Teatr Lalek, a w 1951 roku na jego miejsce powołano Centralny Teatr Dziecięcy. W 1967 teatr został rozbudowany, otrzymując w tym samym roku nową nazwę – Państwowy Teatr dla Dzieci i Młodzieży. Pod taką nazwą teatr funkcjonuje do dziś.Prywatyzacja przerwała działalność teatru

W teatrze pracowało wielu znakomitych artystów będących przedstawicielami mongolskiej sztuki dramatycznej. Jednak w 1997 roku został on sprywatyzowany i w rezultacie działalność teatru ustała. Przez następne 27 lat w całym kraju nie było już teatru, który tworzyłby profesjonalne dzieła wyłącznie dla dzieci i młodzieży.

Inny portal 8 lat temu podawał informację protestu w tej sprawie - „około 60 artystów wyszło na ulice w związku ze zniszczeniem Teatru dla Dzieci i Młodzieży”. „Wielu aktorów cierpi bez teatru z powodu lekkomyślnego zachowania osoby, która go sprywatyzowała”.Rozpoczęły się największe wybory na świecie

Czas czytania: 3 minut

Przeczytaj również...

Rozpoczęły się największe wybory na świecie

Otwarcie na nowo po przejęciu przez państwo

Po kilku latach państwo odzyskało sprywatyzowany teatr i na posiedzeniu rządu w dniu 1 czerwca 2021 roku podjęto decyzję o ponownym utworzeniu Państwowego Teatru dla Dzieci i Młodzieży. Deklarowano wówczas, że teatr zostanie oddany do użytku jeszcze w 2021 roku, później zmieniono termin otwarcia na rok 2022 rok.

Według informacji z 13 października 2022 prace związane z oddaniem do użytku teatru były już ukończone w 90% i planowano jego otwarcie w czerwcu 2023 roku. Prace jednak dalej się przedłużały. W marcu bieżącego roku deklarowano, że teatr zostanie oddany do użytku 1 maja 2024, jednak w kwietniu przesunięto ten termin na wcześniejszą datę – 25 kwietnia. Do tego terminu ukończono ostatnie prace i przygotowany do funkcjonowania teatr oddano do użytku.

25 kwietnia 2024 na oficjalnej ceremonii otwarcia Państwowego Teatru dla Dzieci i Młodzieży, w której brał udział również gubernator stolicy i burmistrz Ułan Bator Khishgeegiin Nyambaatar, zjawiło się wiele osób i duża sala została wypełniona po brzegi. W 2023 roku na kulturę w Mongolii przeznaczono 1,3% budżetu państwa, a oddanie teatru do użytku było jednym z głównych projektów.

Kolejnym planem jest otwarcie nowego gmachu Centralnej Biblioteki Narodowej, co ma nastąpić już 1 maja.Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.