Rozpoczęły się największe wybory na świecie

Świat

Obywatel czyta ulotkę wyborczą w Indiach / Flickr, Al Jazzera English

19 kwietnia rozpoczęła się pierwsza faza wyborów parlamentarnych w Indiach. To największe wybory na świecie. Obywatele Indii są uprawnionieni do wybierania 543 deputowanych do Lok Sabha (Izby Ludowej). Wybory odbywają się w siedmiu turach, w poszczególnych stanach Indii. Wyniki będą znane w czerwcu.

Kto zmierzy się w wyborach?Głównymi siłami politycznymi są Indyjska Partia Ludowa (BJP) premiera Narendry Modiego wraz z formowanym przez nią prawicowym blokiem Narodowy Sojusz Demokratyczny (NDA) oraz koalicja partii opozycyjnych Indyjski Narodowo Demokratyczny Sojusz Inkluzywny (INDIA), którego główną siłą jest centrolewicowy Indyjski Kongres Narodowy (INC). Do koalicji INDIA weszły między innymi Komunistyczna Partia Indii oraz Komunistyczna Partia Indii (Marksistowska).

Główne punkty kampanii

Kampania toczy się głównie wokół kwestii socjalnych. Rządząca BJP przedstawia się jako siła polityczna, która doprowadziła do rozwoju kraju. Zaproponowała wśród swoich postulatów między innymi dostarczanie taniej energii elektrycznej dla najuboższych, utrzymanie dofinansowania dla niektórych rolników, a także darmową opiekę zdrowotną dla seniorów, jednak tylko do dosyć niewysokiego poziomu kosztów zabiegów. BJP wykorzystuje, zwłaszcza w lokalnych działaniach, również retorykę nacjonalistyczną i religijną, zwracając się do tradycyjnego elektoratu hinduistycznego i kast wyższych.Demonstracja przeciwko ludobójstwu pod ambasadą Izraela

Czas czytania: 3 minut

Przeczytaj również...

Demonstracja przeciwko ludobójstwu pod ambasadą Izraela

Opozycja oskarża BJP o podsycanie nienawiści wobec mniejszości etnicznych i religijnych, a zwłaszcza liczącej 200 milionów wspólnoty muzułmańskiej oraz chrześcijanom. Indyjski Kongres Narodowy zapowiedział, że jeśli wygra wybory, przeprowadzi spis sytuacji obywateli z poszczególnych kas, aby zlikwidować dyskryminację osób z kast niższych. Chce podnieść płacę minimalną, a także objąć wszystkich pracowników opieką zdrowotną. Rahul Gandhi lider INC zapowiedział zwiększenie redystrybucji dochodu, aby wyeliminować wielkie nierówności społeczne.

Co pokazują prognozy?

Wszystkie sondaże pokazują, że BJP i jej sojusznicy mogą liczyć na zwycięstwo i wynik około 46% głosów, natomiast blok opozycji na 32-39% głosów. Reszta głosów ma paść na ugrupowania regionalne nienależące do żadnego z bloków. Rozkład poparcia dla głównych sił jest podzielony terytorialnie. BJP dominuje na północy kraju, podczas gdy na południu i wschodzie większym poparciem cieszy się blok opozycyjny.Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


1 Komentarzy

Z. Gość

2024-04-23 02:53

Hej. Czy nie jest tak ze ludność Indii to ok 1,4 mld, wiec uprawnionych ( bo minus dzieci) będzie znacznie mniej? Niby drobnostka ale rzuca się w oczy.