7 kwietnia odbyła się druga tura wyborów prezydenckich na Słowacji, w której zmierzyli się Peter Pellegrini z socjaldemokratycznej partii Głos oraz Ivan Korčok popierany przez ugrupowania centrowe i prawicowe, a także ustępującą prezydent Zuzanę Čaputovą.
Wybory wygrał Pellegrini, który uzyskał poparcie 53,12% wyborców. Korčok zdobył 46,88% głosów. Frekwencja wyniosła ponad 61% i była o 19 punktów procentowych wyższa niż w poprzednich wyborach.
Kampania toczyła się wokół kilku tematów. Najważniejsze były kwestie społeczne oraz stosunek do wojny na Ukrainie i polityka międzynarodowa. Pellegrini wystąpił pod hasłami antywojennymi. Wcześniej wsparł opinię premiera Słowacji Roberta Fico, że słowaccy żołnierze nigdy nie zostaną wysłani na Ukrainę. Pellegrini opowiada się za większym zaangażowaniem państwa w politykę społeczną. Deklaruje, że odrzuca neoliberalizm ekonomiczny oraz sprzeciwia się liberalnym trendom panującym na zachodzie Europy.
Apelował przede wszystkim do wyborców biedniejszych, spoza wielkich ośrodków miejskich. Znalazło to odbicie w wynikach. Wygrał w niemal wszystkich okręgach z wyjątkiem największych miast – Koszyc oraz Bratysławy.
Jego kontrkandydat Ivan Korčok odwoływał się z kolei do symboliki Wygrał wyboryeuropejskiej, strasząc wyborców, że Pellegrini jest jedynie marionetką premiera Roberta Fico. Pojawiły się również oskarżenia, jakoby kandydat socjaldemokratów był prorosyjski, a także o rzekome manipulowanie wynikami wyborów.
Korcoka wsparła koalicja liberalnych partii Wolność i Solidarność, Progresywna Słowacja oraz Ruchu Chrześcijańsko-Demokratycznego. Po ogłoszeniu wyborów kandydat centroprawicy uznał porażkę, oświadczył jednak, że nie zapomni, iż przegrał w wyniku oskarżeń, że jest politykiem prowojennym.
Pellegrini to doświadczony polityk. Był ministrem zdrowia, a następnie wicepremierem. W latach 2018-2020 sprawował funkcję premiera. Należał partii Kierunek Socjaldemokracja, której liderem jest Robert Fico. W roku 2020 założył nowe ugrupowanie socjaldemokratyczne Głos, które w ubiegłorocznych wyborach zdobyło ponad 14% poparcia, a następnie weszło w skład koalicji rządzącej. Pellegrini został wybrany na marszałka jednoizbowego słowackiego parlamentu.
W wystąpieniu po ogłoszeniu wyników wyborów Pellegrini zadeklarował, że skończył się czas, w którym prezydent jest „oportunistycznym, opozycyjnym ośrodkiem politycznym”.
Podziel się swoją opinią!
Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.
0 Komentarzy
Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.