Niemcy: Protest przeciwko rozbudowie fabryki Tesli

Świat

Wystawa fotograficzna „Czerwona krew na białym złocie” poświęcona wydobyciu litu, zorganizowana przez "Tesla Stoppen" / Flickr, autor: Stefan Müller

Setki osób protestujących przeciwko rozbudowie zakładów Tesli pod Berlinem starły się z policją. Jedyna fabryka samochodów elektrycznych Tesli w Europie ma zostać powiększona niemal o połowę. Oznacza to wycięcie sąsiadującego z zakładem lasu. Protestujący z kampanii Disrupt Tesla (Przeszkodzić Tesli) zwracają uwagę na to, że potentat w produkcji samochodów elektrycznych przedstawiający się jako ekologiczny, sam niszczy środowisko naturalne.

Zasoby kosztem krajów biedniejszychPodkreślają, że wydobycie litu używanego przy produkcji baterii do pojazdów elektrycznych powoduje ogromne zniszczenia w Argentynie czy Boliwii. Niekorzystnie odbija się również na zdrowiu mieszkających tam ludzi.

Podczas piątkowego protestu przed fabryką doszło najpierw do blokady dróg dojazdowych przez ekologów, a następnie próby wtargnięcia na teren fabryki. Zakłócona została również działalność lotniska Neuhardenberg, na którym przechowywane są pojazdy Tesli.

Wdarcie na teren fabrykiProtest przeciwko IPN. “Nie dla przystanku manipulacja!”

Czas czytania: 2 minut

Przeczytaj również...

Protest przeciwko IPN. “Nie dla przystanku manipulacja!”

Zakład musiał na pewien czas wstrzymać produkcję. Policja zatrzymała kilka osób z grupy, która usiłowała wkroczyć na teren fabryki. Podczas starcia ranny został jeden policjant i kilku protestujących.

Policja skierowała na miejsce dodatkowe siły, w tym armatki wodne i samochód pancerny. Według świadków protestujący sforsowali zewnętrzne ogrodzenie fabryki.

Aktywiści wzywają do kolejnych dni protestu przeciwko koncernowi. Założyli kilka obozowisk w sąsiedztwie fabryki. Podkreślają, że opowiadają się za rozwojem ekologicznego transportu publicznego, a nie rozwijaniem opartej na samochodach kultury lansowanej przez wielki, ponadnarodowy koncern.Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.