Obetną pensje maszynistów. PKP Cargo w kryzysie

Polska

Źródło: PKP Cargo

Cięcia w PKP Cargo dotkną głównie maszynistów — mówią związkowcy. Ich pensja ma zostać obniżona o 40%, ze względu na trudną sytuację spółki. Główny powód kłopotów to nałożenie embarga na rosyjski węgiel.

Spadek udziału w rynkuDane pokazują fatalną sytuację spółki PKP Cargo. Według danych z 2014 roku spółka posiadała 47,94% udziału w rynku, a w 2023 31,35%. Tak nagła zmiana wpłynęła na coraz słabszy wynik finansowy przedsiębiorstwa. Nowe władze PKP Cargo poinformowały o konieczności reform. „Na skutek nieodpowiedzialnych działań naszych poprzedników oraz ich politycznych mocodawców PKP Cargo znalazła się w trudnej sytuacji, która wymaga od nas takich decyzji” - powiedziała p.o. członka zarządu ds. finansowych Monika Stanecka.

Związki zawodowe krytykują plany władz

Zarząd spółki na podstawie ustawy z 2000 roku postanowił wysłać nawet do 30% pracowników na tzw. nieświadczenie pracy. Przepisy te weszły w życie w związku ze specyficznymi konkretnymi okolicznościami faktyczno-prawnymi, w związku z tym podejmowanie działań dziś może być zakwalifikowane jako działanie niezgodne z ustawą lub próba obejścia ustawy — informuje Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce w oświadczeniu, przesłanym w odpowiedzi na plany nowych władz. Treść pisma związkowców znajduje się na końcu tekstu.

„Nieświadczenie pracy” to maksymalny roczny okres niepracowania z zagwarantowaną kwotą świadczenia socjalnego w wysokości 60% płacy zasadniczej. PKP Cargo planuje wysłać ok. 30% pracowników na taki tryb zatrudnienia, by ograniczyć koszty. Sytuacja ta bulwersuje maszynistów. Podkreślają, że planuje się ograniczyć pracę głównie im, a nie administracji.

Władze spółki wypowiedziały również Pakt Gwarancji Pracowniczych, który zobowiązywał pracodawcę do podwyżek płac. Tych domagano się jeszcze rok temu, razem z żądaniem wymiany niekompetentnego zarządu.Embargo na rosyjski węgiel

Premier Mateusz Morawiecki w 2022 roku zobowiązał PKP Cargo do realizowania przewozów służących zaopatrzeniu Polaków w węgiel, którego zabrakło po nagłym wprowadzeniu embarga na import tego surowca z Rosji. Premier obiecywał wtedy PKP Cargo, że za wszystkie przewozy oraz koszty związane z utratą innych kontraktów otrzymają rekompensatę. Tej spółka za rządów Zjednoczonej Prawicy nie otrzymała. Nowe władze natomiast zaczynają od drastycznych cięć.

O tym, że spółka traci w szybkim tempie udział w rynku, informowaliśmy w sierpniu zeszłego roku.

Pismo Związku Zawodowego MaszynistówPodziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


1 Komentarzy

Dominik Gość

2024-05-23 09:29

WAŻNE by biura miały pracę bo jak inaczej. Oczywiście nowa władza Tuska wysyła ludzi na 60% a potem zwolni i za jakiś czas będzie szukać Co Tusk potrafi? Nieudaczników tylko powsadzać i zwalić wszystko na PIS bo przecież on i jego rządy to są nienaganne.