Przez ostatnie kilka lat w Panamie nastąpiła masowa mobilizacja przeciwko międzynarodowej korporacji wydobywczej. Jedną z głównych organizacji prowadzących protesty jest związek zawodowy Suntracs. W 2024 roku banki wypowiedziały rachunki organizacji oraz odmawiają uruchomienia nowych. Na 19 marca Suntracs ogłosiło kolejny strajk przeciwko łamaniu praw człowieka.
Związek Zawodowy Pracowników Budowlanych i Branż Pokrewnych (Suntracs) został oskarżony o kontakty z organizacjami terrorystycznymi oraz pranie brudnych pieniędzy. Postępowanie w tej sprawie uruchomił Prokurator Generalny Panamy.
W międzyczasie banki wypowiedziały rachunki organizacji. Związek zawodowy żąda podania konkretnych powodów, jednak banki informują, że są to dane poufne — czytamy na stronie Suntrascs. Reprezentant panamskiego banku Caja de Ahorrs (bank oszczędnościowy) miał przekazać związkowi informacje, że może wypowiedzieć każdą umowę handlową bez podania powodu. W sumie w różnych bankach wypowiedziano związkowi 21 rachunków. Restrykcje te dotyczą także organizacji pokrewnych związku jak prowadzona przez niego spółdzielnia.
Suntracs wraz z innymi związkami zawodowymi oraz organizacjami społecznymi informuje, że te decyzje banków to łamanie praw człowieka i prawa związkowego. Jednocześnie zarówno postępowanie ministerstwa jak i akcja banków odbywa się w sytuacji masowej mobilizacji społecznej przeciwko działalności spółki wydobywczej.
Ograniczenia obrotu gotówkowego — kolejne kroki do ubezwłasnowolnienia społeczeństwa
First Quantum to transnarodowa korporacja wydobywcza z siedzibą w Kanadzie. W 1998 roku nabyła ona spółkę Petaquilla Gold, która rok wcześniej uzyskała koncesję na wydobycie m.in. miedzi w Panamie. Już wtedy organizacje społeczne informowały o niekonstytucyjności umowy, ponieważ ustawa zasadnicza Panamy zabrania przekazywania zasobów naturalnych podmiotom zagranicznym. Dopiero w 2023 roku Sąd Najwyższy Panamy uznał niekonstytucyjność umowy, jednak mimo to spółka nadal prowadzi wydobycie.
Panama doświadczyła w ostatnich latach wielu kryzysów, które nasiliły fale protestów społecznych.
Suntracs zapowiada kolejną mobilizację na dzień 19 marca. Jednocześnie od lutego prowadzone są rozmowy w Szwajcarii o możliwości otwarcia tam rachunków ze względu na blokadę w Panamie.
Podziel się swoją opinią!
Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.
0 Komentarzy
Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.