Sri Lanka: prezydent chce by dług państwowy spłacali najbogatsi a nie najbiedniejsi

Świat

Plaża w Sri Lance / Flickr, autor: Peter Addor

Tekst autorstwa: Artur Matlak

Nowy prezydent Sri Lanki Anura Kumara Dissanayake zapowiedział zmianę polityki ekonomicznej kraju oraz renegocjację wcześniejszych porozumień z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Dissanyake zaproponował między innymi zniesienie podatku VAT na towary pierwszej potrzeby oraz nowe programy socjalne. Wśród jego propozycji jest również podniesienie płac pracowników sfery budżetowej.

Prezydent robotniczy



Nowy prezydent jest liderem komunistycznego Ludowego Frontu Wyzwolenia (PLF). Został wsparty przez lewicową koalicję Krajowa Władza Ludu, w skład której wchodzi między innymi Komunistyczna Partia Sri Lanki oraz związki zawodowe i organizacje reprezentujące pracowników różnych branż. Dissanayake wystartował w wyborach pod hasłem przełamania dominacji dwóch głównych partii politycznych. W pierwszej turze uzyskał poparcie 42.31% wyborców. W drugiej otrzymał 55.89%, pokonując kandydata centrowej koalicji Zjednoczona Władza Ludu, Sajitha Premadasa.

Kryzys ekonomiczny w kraju

Wybory na Sri Lance odbyły się w dwa lata po wielkiej fali protestów, która doprowadziła do ucieczki dotychczasowego prezydenta kraju Gotabaya Rajapaksa z prawicowego Sri Lankijskiego Frontu Ludowego. Powodem masowych wystąpień był kryzys ekonomiczny, zubożenie społeczeństwa oraz rosnące bezrobocie. Wyboru nowego tymczasowego prezydenta dokonał wówczas parlament. Na resztę kadencji stanowisko objął Ranil Wickremesinghe – dotychczasowy premier, współodpowiedzialny za antyspołeczną politykę władz, między innymi cięć podatków dla najbogatszych, co uderzyło w budżet państwa.

Rozmowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym



Francja tłumi protesty w kolejnych terytoriach zamorskich

Czas czytania: 3 minut

Przeczytaj również...

Francja tłumi protesty w kolejnych terytoriach zamorskich

3 października Dissanayake spotkał się z przedstawicielami Międzynarodowego Funduszu Walutowego w poprzedniej stolicy kraju Kolombo oraz Dyrektorem MFW na region Azji i Pacyfiku Krishną Srinivasanem. Prezydent rozmawiał na temat planów redukcji zadłużenia zagranicznego Sri Lanki narzuconych przez MFW. Powiedział, że chce ich renegocjacji tak aby między innymi redukcje podatków były skierowane do najbiedniejszych, a nie najbogatszych.

Prezydent stwierdził także, że chce restrukturyzacji zadłużenia w wysokości 12,5 miliarda dolarów wynikającego z emisji przez Sri Lankę obligacji państwowych wykupionych następnie przez podmioty zagraniczne.

Eksperci twierdzą, że zmiana planów przygotowanych przez MFW dla Sri Lanki będzie trudna jeśli nie niemożliwa. Poprzednie władze podpisały międzynarodowe porozumienia nakładające między innymi zakaz dodrukowywania pieniędzy czy restrukturyzowania zadłużenia.

Jedną z pierwszych decyzji Dissanayake było skrócenie kadencji parlamentu, w którym jego partia miała dotąd jedynie 3 przedstawicieli. Pod hasłem zmiany „skorumpowanej kultury politycznej kraju” wyznaczył termin wyborów na 14 listopada. Parlament, który zbierze się po raz pierwszy 21 listopada, będzie zajmował się między innymi zmianami wcześniejszych porozumień z MFW.

Czytelniku! Nie przegap naszego następnego artykułu

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.