USA: senator o wizycie Natenjahu: „smutny dzień dla naszego kraju”

Stany Zjednoczone

Bernie Sanders / Flickr

Amerykański senator Bernie Sanders z Partii Demokratycznej skrytykował zaproszenie premiera Izraela, Benjamina Netanjahu, do Kongresu USA. W swoim wpisie na platformie X (dawniej Twitter) określił ten dzień jako „smutny dla naszego kraju”.

Podkreślił, że Izrael nie miał prawa do działań, które podjął po rozpoczęciu konfliktu z Hamasem 7 października. Sanders udzielił poparcia decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, który wydał nakaz aresztowania zarówno premiera Izraela, jak i przywódców Hamasu.Sanders napisał: „Benjamin Netanjahu jest zbrodniarzem wojennym. Nie powinien być zapraszany do przemawiania na wspólnym posiedzeniu Kongresu. Z pewnością nie wezmę w nim udziału”. Jego komentarze pojawiają się w kontekście rosnącego sprzeciwu w USA wobec stanowiska prezydenta Bidena, który mocno wspiera działania wojenne Izraela.

Propalestyńskie manifestacjeIzrael ostrzelał cywilów. 45 osób spłonęło żywcem

Czas czytania: 3 minut

Przeczytaj również...

Izrael ostrzelał cywilów. 45 osób spłonęło żywcem

W piątek propalestyńscy protestujący wtargnęli do części Muzeum Brooklyńskiego, zajmując hol muzeum i rozdając transparenty, co doprowadziło do starć z policją i aresztowań. Protesty te są kontynuacją demonstracji na kampusach uniwersyteckich trwających od miesięcy.

Dodatkowo, w czwartek urzędniczka Departamentu Stanu USA, Stacy Gilbert, zrezygnowała ze stanowiska w proteście przeciwko raportowi departamentu, który uznała za „wyraźnie, w sposób oczywisty i wymiernie fałszywy”, twierdząc, że Izrael nie blokuje pomocy humanitarnej dla Gazy. Dołączyła tym samym do ośmiu innych amerykańskich urzędników, którzy publicznie zrezygnowali z powodu poparcia Bidena dla Izraela. Gilbert zaznaczyła, że co najmniej dwa tuziny innych urzędników również odeszło bez publicznych deklaracji.Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.