Wrony potrafią liczyć na głos

Publicystyka

Crow / Flickr, autor: Nikita

Tekst autorstwa: Piotr Starczewski

Wiemy już dawna, że krukowate potrafią liczyć. Okazuje się jednak, że potrafią one też robić to na głos, co jest ewenementem w świecie przyrody.

Wrona, jaka jest, każdy widzi



Ptaki z rodziny krukowatych od dawna znane są jako ponadprzeciętnie inteligentne. Relacja masy ich mózgów do reszty ciała jest na podobnym poziomie co u ssaków naczelnych. Potrafią one rozpoznawać, np. ludzkie twarze i zapamiętywać czy dany człowiek im pomógł, czy wyrządził też krzywdę. Rozumieją one też, m.in. zachowanie cieczy oraz potrafią tworzyć i używać narzędzi. W najnowszym badaniu odkryto także ich niecodzienne zdolności matematyczne.

Skrzydlaci matematycy

W badaniu przeprowadzonym przez dr. Dianę A. Liao, dr. Katharinę F. Brecht i adiunkta Lenę Veit pod przewodnictwem profesora Andreasa Niedera w Instytucie Neurobiologii na Uniwersytecie w Tybindze zbadano umiejętności abstrakcyjnego myślenia 3 wron. Ptakom zaprezentowano cyfry arabskie oraz dźwięki. Te na podstawie otrzymanych informacji miały wydać ciąg od 1 do 4 zawołań i nacisnąć przycisk. Oznacza to, że aby poprawnie przejść taki test wrony muszą nie tylko umieć liczyć, ale też poprawnie łączyć abstrakcyjne liczby z ich konkretną wokalizacją. Ptaki podołały zadaniu, choć nie bez problemów.



Choroba roznoszona przez komary na którą nie ma lekarstwa

Czas czytania: 7 minut

Przeczytaj również...

Choroba roznoszona przez komary na którą nie ma lekarstwa

Po otrzymaniu informacji musiała upłynąć chwila, zanim wrona zaczęła odpowiadać. Czas ten wydłużał się wraz z przewidywaną liczbą zawołań w odpowiedzi. Rodzaj bodźca (wizualny bądź dźwiękowy) nie wpływał na jego długość. Można założyć więc, że wrony przed wypowiedzeniem wyniku dokonują najpierw obliczeń w głowie i planują ich wokalizację. Zaobserwowano też, że intonacja poszczególnych zawołań różniła się między sobą. Po intonacji pierwszego zawołania można było więc odgadnąć, ile zawołań znajdzie się w danym ciągu.

Nie obyło się jednak bez błędów w liczeniu. Od czasu do czasu wronom zdarzało się pomylić o 1 zawołanie. Według badaczy wrona w trakcie nadawania zapominała, ile zawołań już zrobiła bądź ile jej jeszcze pozostało. Można to było zbadać dzięki wspomnianym wyżej różnicom w intonacji.

Dzięki temu eksperymentowi rzucono nieco światła na to jak wrony rozwiązują wyzwania matematyczne. Wrony stały się też pierwszym gatunkiem inny niż homo sapiens, u którego odkryto umiejętność liczenia na głos.



Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


1 Komentarzy

zero bog Gość

2024-05-25 18:19

Tylko głębokie przekonanie Ludzi, że są bezpośrednimi dziećmi Boga stworzonymi na Jego podobieństwo każe im sądzić, że reszta ożywionego Świata to zasadniczo nic więcej, jak jedzenie i siła robocza. A prawda jest taka, że inteligencja i mowa są starsze, od gatunku Homo. Na szczęście - rosnąca liczba Naukowców wolnych od "boskiego uzależnienia" zaczyna dostrzegać prawdziwe miejsce Ludzi w Świecie.