Zwycięstwo prawicy w wyborach parlamentarnych w Austrii

Świat

Austriacki parlament / Wikimedia Commons, autor: Manfred Werner

29 września 2024 w Austrii odbyły się wybory parlamentarne, w wyniku których wybrani zostali członkowie 28 Rady Narodowej — niższej izby dwuizbowego parlamentu Australii, mającej jednak wedle konstytucji znacznie większą władzę od Rady Federalnej.

Wybory zwyciężyła Partia Wolności Austrii, zwana też Wolnościową Partią Austrii, pod przywództwem Herberta Kickla uzyskując 28,90%, co daje jej 57 miejsc w 183-osobowej Radzie Narodowej.



Drugie miejsce zajęła Austriacka Partia Ludowa, zdobywając 26,32% i 51 miejsc. Trzecia jest Socjaldemokratyczna Partia Austrii z wynikiem 21,12% i 41 miejsc. Jako czwarta jest partia Neos – Nowa Austria i Forum Liberalne 9,11%; 18 miejsc, do Rady Narodowej weszli też Zieloni, na których zagłosowało 8,19%, co daje im 16 miejsc.

Próg wyborczy wynosił 4% i nie przekroczyły go Komunistyczna Partia Austrii (2,38%) i Partia Piwa (2,01). Pozostałe partie zdobyły poniżej 1% poparcia.

Aby partie otrzymały jakąkolwiek reprezentację w Radzie Narodowej, musiały albo bezpośrednio zdobyć co najmniej jedno miejsce w okręgu wyborczym, albo przekroczyć 4-procentowy krajowy próg wyborczy. W Austrii do czynnego głosowania uprawnieni są obywatele mieszkający w Austrii lub za granicą, którzy najpóźniej w dniu wyborów do Rady Narodowej ukończyli 16 lat. Nie ma obowiązku głosowania. Z kolei do Rady Narodowej może zostać wybrany każdy, kto w dniu wyborów jest obywatelem Austrii i najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18 lat.



28 czerwca 2024 r. austriacki rząd formalnie ogłosił datę wyborów na 29 września 2024 r. Wszystkie główne partie polityczne rozpoczęły oficjalne kampanie wyborcze w połowie lub pod koniec sierpnia. Każda partia mogła wydać maksymalnie 8,6 mln euro na wybory, zgodnie z przepisami dotyczącymi finansowania kampanii.

Po wyborach parlamentarzyści zostali wybrani na 5-letnią kadencję. Nie ma jeszcze pewności, kto zdoła utworzyć rząd na najbliższe lata.

Czytelniku! Nie przegap naszego następnego artykułu

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.